İnternet bağımlılığı insanların aile yapısını etkiliyor

İnternet bağımlılığı yuva yıkıyor evli insanların birbirini nette aldattığı ortaya çıktı

Evlere giren internet, evlilikleri tehlikeye atıyor. Bilgisayar başından kalkmayan çiftlerin aynı evde yaşayan iki yabancı haline gelmesiyle boşanmalar artıyor.

İnternet bağımlılığı çiftleri birbirinden uzaklaştırıyor

Uzman Psikolog ve Aile Terapisti Dr. Füsun Budak, son dönemlerde, bilgisayar başından kalkmayan çiftlerinevliliklerinde sorunlar yaşandığını ve boşanmaların arttığını gözlemlediklerini bildirdi.

Budak, bilgisayar başında geçirilen zamanın insanların sosyal ilişkilerini, iş ve okul hayatlarını olumsuz etkileyip, içe kapanmaya ve başarısızlıklara neden olduğunu söyleyerek, “Sanal bir ortam yaratılıp, gerçek yaşama adaptasyon sorunları yaşanmaya başlanıyor. İnsan, sağlıklı ve doğru kullanıldığı sürece yararlı olduğu düşünülen bu makinenin kölesi haline geliyor” diye konuştu.

Eşler birbirine yabancılaşıyor

Budak, son dönemlerde, bilgisayar başından kalkmayan çiftlerin evliliklerindeki sorunlar nedeniyle boşandıklarını anlattı.

Bilgisayar bağımlılığı nedeniyle bazı çiftlerin aynı ev içinde yaşayan iki yabancı durumuna geldiklerini ifade eden Budak, “Eşi ile konuşmak ve paylaşmak yerine sanal ortamda başka kişilerle paylaşımlar ve aldatmalar oluşmakta, bilgisayar başında uzun zaman geçirmekten dolayı cinsel yaşamları bozulmakta ve yine cinselliği sanal ortamda yaşama eğilimi artmaktadır” dedi.

Yabancılaşan eşlerin bir süre sonra da birbirinden tamamen koptuğunu ve çareyi boşanmakta bulduklarını anlatan Dr. Füsun Budak, bu tür sorunlarla merkezlerine başvuranların sayısında önemli bir artış olduğunu bildirdi.

Tüm bu yaşanan sorunların kişiyi çevresindekilerden soyutladığına ve yalnızlığa ittiğine dikkati çeken Budak, ilişkilerde yaşanan olumsuzlukların iş yaşamına da taşındığını kaydetti.

İş yerinde performans düşüyor

Budak, ayrıca sabaha kadar bilgisayar başında kaldığından uykusuz ve yorgun işe giden kişinin performansının düşmesi sonucu iş kaybının yaşanabileceğini belirtti. Bilgisayar başında fazla zaman geçiren kişilerde paranoid düşünceler geliştiği belirtildi.

Benzer Başlıklar

  •  Kan Gorme ve İgne Fobisi Kan Gorme ve İgne Fobisi iğne fobisi cinsel ilişkide kan görme yüz kızarmasında bitkisel ilac kızarmasını önleme Doktora ve hastaneye gitmekten kaçınmaya yol açar. Diğer fobilerden farklı olarak sadece korku […]
  •  Standart  Gamze Yaptırmak  Standart Gamze Yaptırmak yanaktaki gamzenin hikayesi - gamzenin hikayesi - yanak gamzenin hikayesi - yanaktaki gamze - yanakta çıkan gamze nin hikayesi - yanağın gamze nin hikayesi - u şeklinde gamze yaptırmak - […]
  • KAN DEĞERLERİNİN ANLAMLARI HAKKINDA BİLGİLERKAN DEĞERLERİNİN ANLAMLARI HAKKINDA BİLGİLER kan değerlerinin anlamlarını bilmeyenler için önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.. Kan degerlerimizin anlamları nedir ? bu anlamları ne anlama geldigini […]
Genel