Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/ikile/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1870
Adet görmeme sorunu | Suna Dumankaya > Ahmet Maranki > İbrahim Saraçoğlu > Ender Saraç

Adet görmeme sorunu

Adet görememe iki şekilde olur: 16 yaşına kadar hiç adet olmamak veya adetlerin sonradan kesilmesi. Eğer genç bir kız 16 yaşına kadar hiç adet olmamışsa ciddi bir sorun olabilir.

Bu durumda problem kromozom bozukluğundan, hipotalamus dediğimiz beyin tabanındaki bölümün bozukluğundan, yine beyinde adet düzeninden sorumlu hipofiz bezinin hastalığından, bazen anne karnında gelişen fetüsün genital organlarının oluşmamasından olabilir.

Bazen de problem vajinanın enlemesine bir bölmeyle kapalı olmasından kaynaklanabilir ki, bu durumda adet kanı oluşur ama dışarıya atılamaz. Eğer adet görülmekte iken, sonradan görülmemeye başlanmışsa, doğurganlık çağında bir kadında ilk önce gebelik akla gelir. Bazen emzirme süresince de hiç adet olunmayabilir.

Bunlardan başka, bazen doğum kontrol hapları bırakılınca geçici olarak adetler başlayabilir, aşırı stres durumunda da yumurtlamalar aksadığı için adet görmeme sorunu başlayabilir.

Bazı ilaçlar, örneğin antidepresanlar, antipsikotikler, bazı kemoterapi ilaçları ve kortizonlar da adet görememe sorununa yol açabilir.

Aşırı zayıflık, aşırı egzersiz yapma, tiroit bezinin hastalıkları, hipofiz bezinin tümörleri, erken yumurtalık iflası, polikistik yumurtalık gibi hastalıklar, bazen de cerrahi işlemlerden sonra oluşan rahim içi yapışıklıklar da adet görememeye neden olabilir.

Doktorun yapacağı test, muayene ve radyolojik incelemeler ile teşhis konulur, bazen de laparoskopi ve histeroskopi ile iç genital organların incelenmesi gerekebilir.

Benzer Başlıklar

  • Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? 6'ınca ayda anne adayı tarafından oluyor. Anne adayı tarafından en önemli özellik bebek hareketini hissetmeye başlıyor. Bebek zaten çok hareketli ama anne adayı tarafından hissedilebilir […]
  • Bebeklerde uyku düzeniBebeklerde uyku düzeni Bebeğinize 7 günde uyku düzenini öğretebilirsiniz efendim. Nasıl mı? Yeni doğan bebek ihtiyacı olduğu kadar uyur. Yalnız uyku saatleri size uygun olmayabilir. Uyku düzeni oluşana kadar […]
  • ses kısıklığı..ses kısıklığı.. Ses kısıklığını ciddiye alın çümkü neden mi?... Eğer birden bire ortaya çıkan bir ses kısıklığı problemiyle karşılaşırsanız, hemen telaşa kapılmayın. Özellikle ses kısıklığınız soğuk […]
Genel