Anne olmak için ideal yaş sınırı nedir cevap burada.

Anne olmak için ideal yaşı merak edebler buraya… Yapılan araştırmalar sonucu anne olmak için ideal yaş sınırının tahmin edilenden çok daha yükseklere çıktığı belirtildi. Bin annenin sağlık sorunlarını ve ilk çocuklarını doğurdukları yaşı inceleyen bilim adamları, “Anne olmak için en ideal yaş 34″ sonucuna vardı.

İlk çocuklarını ergenlik döneminde veya hemen ergenliğin ardından doğuran kadınların daha çok sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi. Bu sonuçlar, İngiliz Sağlık ve Sosyal Davranış dergisinde yayımlandı.

Araştırmada ilk çocuğu doğurma yaşı 34′e yaklaştıkça kadınların yaşadığı sağlık sorunlarının daha az olması dikkat çekti. Araştırma ekibinden Prof. John Mirowsky:

“İlk çocuğunu 34 yaşında doğuran bir kadın, her zaman ilk çocuğunu 18 yaşında doğuran bir kadından sağlık açısından 14 yaş daha gençtir.” dedi.

En sağlıklı doğum yaşının 18-35 yaş arası dönem olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kadınlar bunun dışında yaşlarda da elbette doğum yapabilir. Ama bazı riskleri olduğu unutulmamalıdır. 18 yaşından önce henüz kendisi çocuk olan beden, bebeği taşıyamaz. Bu yüzden 18 yaş öncesi yapılan doğumlarda sakatlık, anne ya da bebek ölümü olasılığı daha fazladır.

35 yaş sonrası yapılan doğumlarda ise Down sendromlu çocuk dünyaya gelme yüzdesi artıyor. Annenin vücudu yıprandığı için damar sertliği, yüksek tansiyon ve şeker gibi hastalıklar artış gösterebiliyor. Bu da hem bebek hem de anne adayı için risklidir.”

Benzer Başlıklar

  • Gebelik tümörü lazerle tedavi ediliyorGebelik tümörü lazerle tedavi ediliyor tıp alanında birçok hastalığa cerrahi müdahele yapılıyordu. fakat günümüzde lazer ile tedavi bunun biraz önüne geçecek gibi görünüyor. Hamileliğinin ilk üç ve son üç ayında anestezi […]
  • Narkoz ve Anestezi (nedir) zararları varmıdır?Narkoz ve Anestezi (nedir) zararları varmıdır? bilmeyenler için hemen söyleyeyim narkoz ameliyat öncesi kullanılır..narkozun zararları , narkoz , anestezinin zararları , narkoz nedir , anestezi zararları , genel anestezinin zararları […]
  • idrarda kan, idrarda kan görülmesi >idrarda kan, idrarda kan görülmesi > idrarda kan görülmesi - idrarda  yanma - idrarda koku - idrarda lökosit nedir. ve ayrıca idrarda kan görülmesi sebebleri Normalde bir insanın idrarında gerek gözle görülen, gerekse […]
Genel