Anoreksiya Nervosa Nedir – Nasıl Tedavi Edilir

çoğu insan aşırı ve fazla kilo almamak için ne yapsam diye düşünür bazı insanlarda sırf aşırı kilo almamak için az yemek yeme yoluna gider ve bu yönteme nedenir hiç düşündünüzmü?
null
Anoreksiya nervosa, fazla kilolu olma korkusu sonucunda olabildiği kadar az yemek yeme hastalığıdır Şayet Anoreksiya Nervosa hastası iseniz kendinizi, kilolu olmadığınız halde şişman olarak görürsünüz.

Anoreksiya Nervosa hem fiziksel hem de zihinsel bir rahatsızlıktır. Hormon değişiklikleri az kilo ve az vücut yağı sonucunda ortaya çıkar. Kadınlarda genellikle mensturasyon (adet kanaması) olmaz.

Anoreksiya Nervosa hastalığı genel olarak genç kadınların arasında ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sporcular, dansçılar ve aktörler gibi az vücut ağırlığı ile daha iyi performans göstermek isteyen kişilerde de görülmektedir.

Anoreksiya nervosa çok ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Açlıkveya intihar sebebi ile ölüme neden olabilir.

Anoreksiya Nervosa Nasıl Tedavi Edilir ?

Anoreksiya hastalığının tedavisi çok zor olabilir. Anoreksiya Nervosa hastalığı kendiliğinden ortadan kalkmaz veya iyileşmez. Uzman doktor veya diyetisyen tekrar normal beslenmeye başlamak için size yardımcı olacaktır.

Bunun yanısıra kişisel terapiye ve aile terapisine ihtiyaç olabilir. Hekiminiz size özellikle duygudurum bozukluklarına karşı ilaçlar verebilir.

Duygudurum bozukluklarına karşı ilaçlar:

• Sizin şişmanlama korkunuzu azaltmanıza yardım eder.
• Depresyonunuzu ve anksiyetinizi azaltmaya yardım eder.
• Sürekli yemek yeme ve ince olma ile ilgili düşüncenizi azaltır.
• Kilo almanıza yardımcı olur.

Eğer durumunuz ciddi ise ve hayatınızı tehdit ediyorsa hastaneye yatmanız gerekebilir.

Benzer Başlıklar

  • Ara öğün şart mı Ara öğün şart mı Ara öğün şart mı  sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir.. “Az az, sık sık” önerisini duymayan yoktur. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? işte yanıtı: Kişinin […]
  • METABOLİZMAYI HIZLANTIRMA YÖNTEMLERİ – ÖNERİLERMETABOLİZMAYI HIZLANTIRMA YÖNTEMLERİ – ÖNERİLER METABOLİZMA HAKKINDA BİLGİLER - METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK için nler yapmak gerekir aşağıdaki makaleyi okuyunuz nedemek istediğimizi daha iyi anlıyacaksınız.. Sürekli dikkatli […]
  • HalüsinasyonlarHalüsinasyonlar Etrafta gerçek obje olmadığı halde, bir dış. objenin belirgin şekilde algılanması. Normal kabul edilecek hallusinasyonlu durumlar kişi uykuya dalarken veya uyku­dan uyanırken […]
Genel