Besin alerjisi testleri işe yarıyor mu? 21

Besin alerjisi testleri hakkında bilgiler şöyle:

Ne alerji ve dahiliye uzmanları, ne de beslenme uzmanları ve klinik biyokimyacılar bu testlerin işe yaradığı kanısında değiller, bu nedenle de kullanmıyorlar.

Yani bu testlerin sonuçlarına bakarak “Gazınızın, şişkinliğinizin, baş ağrınızın, bulantınızın, ödeminizin nedeni şu besindir!” demek doğru değil.

Özellikle kilo sorunu olanların “Acaba yediğim bazı besinlere karşı tolerans bozukluğumun bulunması nedeniyle mi kolay kilo alıyorum?” gibi bir yola sokulmaları, sonra da besin intoleransı testi diye pazarlanan bu testleri yaptırıp “Şu, şu gıdalara karşı toleranssızlık sorununuz var, bu gıdaları yemezseniz daha olay kilo verirsiniz” şeklinde yönlendirilmeleri doğru değil.

Böyle bir yönlendirme yapıp kilolu insanların masrafa sokulmaları, hele hele bu iş için beslenme ve diyet uzmanlarının da devreye sokulması ayrı bir hata.

Bu testlerin hiçbiri bilimsel olarak güvenli bulunmadıkları için üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, ciddi laboratuvarlarda uygulanmıyor. Kısacası alerji uzmanları da, beslenme uzmanları da bu testlerin güvenilirliğine ya da işe yaradıklarına inanmıyor.

Benzer Başlıklar

  • kepçe kulak – estetik – ameliyatkepçe kulak – estetik – ameliyat kulak ameliyatları olmak isteyenler için bir bilgi. bu kepçe kulak ameliyatı kulağın boyutunu ve büyüklük yani kepçe olup olmadığını anlamak ve düzeltmek için yapılır Kulak ameliyatı en […]
  • HAVA GRAFİĞİ YAPMA ÖDEVİ İÇİN RESİMLERHAVA GRAFİĞİ YAPMA ÖDEVİ İÇİN RESİMLER Bu aralar okulda öğrencilere hava grafiği hakkında resimler istiyorlardır. Ya da bir performans ödevi olabilir. Bende renkli ve şirin bazı resimleri sizlerle paylaştım. İsterseniz […]
  • koltuk altında şişlik var – koltuk altı şişliklerikoltuk altında şişlik var – koltuk altı şişlikleri iyi günler doktor bey, benim sol koltuğumun altında yumuşak deri içerisinde şişlik meydana geldi. daha sonra ilaçla bu kendi kendine eridi. bu ne olabilir. sonradan nüksedebilirmi. duocid […]
Genel