Cep Telefonundan gelen mikrop

cep telefonu temizliği – mikrop – cem telefonları temizlenmez ise

Cep Telefonları Klozet Kapakları Kadar Mikrop Saçıyor
Sürekli elle temas edilen cep telefonlarının temizlenmediği takdirde hastalık bulaştıracağını belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Hastalıklardan korunmak için cep telefonları her gün dezenfekte edilmelidir” diyor.

Gündelik hayatımızda sürekli kullanılan cep telefonları yararının yanı sıra hastalık da saçabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, sürekli elde tutulan cep telefonlarının eldeki bakterileri topladığına dikkat çekerek “Telefon üzerinde üreyen bakteriler ağza, buruna giriyor o bölgelerde enfeksiyona neden olabiliyor” diyor.

Dr. Sönmezoğlu, cep telefonlarının mikroorganizmaların tutunarak üreyebildikleri iyi bir yüzey olduğunu belirterek şunları söylüyor:
“Cep telefonları tıpkı klozet kapakları, kapı kolları gibi mikroorganizma yuvalarıdır. Günlük hayatımızda elimizi dokundurduğumuz pek çok yerden aldığımız mikroorganizmalar ellerimiz aracılığıyla cep telefonlarına geçiyor. Cep telefonları da belirli bir ısı yayıp, sıcak oldukları için mikroorganizmaların rahatça üremelerine olanak verir. Bunlar da özellikle mukoza olan, hassas yerlerde enfeksiyon yayılmasına neden oluyor. Diğer bir deyişle cep telefonları mikropları ağza buruna iten iyi bir yüzeydir. Özellikle açık bir yara veya sivilce varsa orayı enfekte eder. Hatta bu konuda yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı olarak bu gerçeği ortaya koyuyor. Bu çalışmada;
266 tıp personeli ve öğrencileri arasında bir araştırma yapılmış. Bu topluluğun yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor ve sadece yüzde 3’ünün telefonu kullandıktan sonra temizlediği belirtilmiş. Yüzde 53 gibi bir oran ise telefonlarını hiç temizlemiyor. Telefonlar üzerinde yapılan incelemelerde ise 101 tane telefonda mikroorganizmalara rastlanmış ve bunun yüzde 45’inin de zararlı bakteriler olduğu belirlenmiş.”

Telefonlar dezenfekte edilmeli!

Cep telefonlarının enfeksiyona neden olmaması için yapılması gerekenleri ise Dr. Meral Sönmezoğlu şöyle anlatıyor:
“Kişiye özel cep telefonlarının başkası tarafından kullanılması durumunda hemen dezenfekte edilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin eli steril değildir. Sadece kişinin kendisinin kullandığı telefon ise yine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez dezenfekte edilmelidir. Bu dezenfekte işlemi için aşındırıcı etkisi olmayan ıslak mendiller kullanılabilir. Ayrıca cep telefonlarına özel dezenfektan mendiller de kullanılabilir.

Sık mesajlaşmaya son verin
Bir grup genç arasında yapılan bir araştırma, bu kişilerin mesajlaşma sırasında ellerinde bir rahatsızlık duyduğunu gösterdi. 2006’da yapılan bir incelemeyse, sadece Amerika’da her yıl yaklaşık 4 milyon kişinin, cep telefonunu aşırı kullanmaya dayalı, kaslarda veya vücudun diğer bölgelerinde rastlanan rahatsızlıktan şikayetçi olduğunu ortaya çıkardı. Aynı raporda çok sık mesajlaşan kişilerde baş parmak ve bileklerde rahatsızlık baş gösterdiğinden de bahsedildi.

Sesi kısın
Avrupa Birliği geçtiğimiz hafta uzun süre, en yüksek seste MP3 player dinleyenlerin kalıcı işitme kaybı riskiyle karşı karşıya olduğuna dair uyarıda bulundu. Avrupa’da 2,5-10 milyon arası kişi, en az beş yıl boyunca 89 desibelden yüksek sesle haftada beş saatten fazla MP3 player dinleyenler sağırlık tehdidi altında. Amerikan İşitme Kaybı Birliği Yetkili Müdürü Brenda Battat eskiden insanların bu kadar uzun süreler boyunca ve direk kulaklıktan müzik dinlemediğini söyledi. “Yapmanız gereken sesi yanınızdakinin duyamayacağı seviyede tutmak,” diye de vurguladı.


Benzer Başlıklar

  • Psikiyatrist Doktor Adresleri Ve Telefon NumaralarıPsikiyatrist Doktor Adresleri Ve Telefon Numaraları En çok arattırılan bir konu ise il il olan psikiyatrist doktorların adresi ve telefon numaralarıdır. Bende sizlere izmir , ankara , istanbul gibi yerlerde olan psikiyatrisk doktor […]
  • YAPAY KAS!YAPAY KAS! Erkeklere bir saatte yapay kas takılabiliyor... Erkek estetiğinde yeni trend kas protezleri... Erkekler spor yaparak bir yılda elde edebilecekleri kasları bir saatlik operasyonla hemen […]
  • BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARIBILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI BILDIRCIN YUMURTASI TAM BİR PROTEİN DEPOSU ÇOK YARARLI BİR YUMURTA VALLA. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bahtiyarca, hayvansal […]
Genel