Devetabanı kreminin faydaları

Devetabanı kreminin faydaları hakkında bilgi ve açılamalar
Derya Baykal’ın “Deryalı Günler” programında bitkisel ilaçlarla dalga geçmek için “Ben de böyle mucize bir ilaç yaptım.

Devetabanı kremim astımdan ülsere, alerjilerden yaşlanmaya, kısırlıktan kansere modern tıbbın çare bulamadığı her hastalığa çok iyi geliyor” dedim. Espri Derya Hanım’ın da çok hoşuna gitti, karşılıklı şakalaştık, gülüştük.

Ertesi gün muayenehanemi “Devetabanı kremini nereden alabileceklerini, fiyatının kaç lira olduğunu” soran onlarca insan aradı.

Hayal gücü geniş halkımız “Hoca bu kremi herkese vermiyormuş” şeklinde bir de şehir efsanesi türetmiş ki, şaşırdım kaldım.

Demek ki bir de bu işi pür ciddiyetle ve biraz da dini motifler katarak yapsaymışım şimdi paraya para demeyecekmişim. Oysa herkes benim gibi saf değil.

İnsanların bu zaaflarını çok iyi bilen, ağızları vapur satıcıları gibi güzel laf yapan bitki tüccarları dillerinden Allah, peygamber, Kuran kelimelerini de eksik etmeden insanları aldatmaya devam ediyorlar.

Bunlar görünüşte soğanın, sarımsağın, domatesin, maydanozun, enginarın vs. nimetlerini sayıp döküyorlar ama amaçları halkı beslenme konusunda aydınlatmak falan değil, bir hastalığı tedavi edici etkileri olduğunu gösteren, hiçbir bilimsel kanıtı bulunmayan, kendi yapıp sattıkları bitkisel ilaçlarının reklamını yapmak.

Tabii ki yediğimiz her meyvenin, sebzenin, otun sağlığımız için bir çok yararı var ama herhangi bir sebzeyi veya meyveyi yiyerek bir hastalığı önlemek veya tedavi etmek, mesela keçiboynuzu pekmeziyle astımdan kurtulmak, enginarla hepatiti iyileştirmek, domatesle prostat kanserine yakalanmamak gibi bir şey mümkün değil.

PROF. DR. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA

Benzer Başlıklar

  • Zeytin ve Zeytin yağıZeytin ve Zeytin yağı sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmesi insan vucudunu koruyan yararlı bir bitki. sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan bir mucize... Çok eski çağlardan bu yana tüketilen […]
  • Alerjik AstımAlerjik Astım Alerjiyi nasıl tanımlarsınız, belirtileri ve çeşitleri nelerdir, tedavi gerektirir mi, mevsimsel dönümleri ne zamandır? Alerjiyi nasıl tanımlarsınız? Solunum ya da temas yoluyla […]
  • dutdut çocuklumuzun meyvesi. tabi ben hariç... ama faydası çok. Meyveleri beyaz ve kara olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca dutun […]
Genel