diş çürükleri ve diş sağlığında dikkat etmemiz gereken hususlar.

gerek ramazan ayında gerekse diğer günlrde diş sağılğımızı korumak bizim elimizdedir.
Dr. Dt. Okhan Oral, “Ramazanda insanlar kan şekeri düştüğü için çok fazla şeker tüketiliyor. Özellikle iftarda şeker ağırlıklı gıdaların tüketimi artıyor. Bu da yemek sonrasında ağız bakımı yapılmadığında diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına kadar birçok hastalık için ortam oluşturuyor” dedi.

İkinci önemli bir konunun da uzun süre yemek yenmediği için tükürük salgısının azaldığı olduğunu ifade eden Oral, şöyle konuştu:

“Tükürük yaraların iyileşmesinde mikroplara karşı önemli bir tabaka oluşturur. Bu azaldığı zaman mikrop üremeye başladığında yaralar artıyor. Ramazan döneminde tükürüklerin azalması ve şekerin fazla tüketilmesi nedeniyle bu ayda ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmek gerekir.

İftardan sonra genelde dişler fırçalanmadığı gibi üzerine çay ve kahve içiliyor. Bu nedenle kolayca üreyen bakteriler ağızda asitlenmeye yol açmaktadır. Asitler de diş çürüklerine neden olmakta veya çürükleri hızlandırmaktadır.”

Özellikle sahurdan sonra dişlerin fırçalanmasının bu sorunları ortadan kaldıracağına işaret eden Oral, “Fırçalamadan sonra tuzlu su ile ağzın gargara yapılması, bakterilerin üremesini engelleyecektir” şeklinde konuştu.

Benzer Başlıklar

  • Dişlerimizi ihmal etmeyelimDişlerimizi ihmal etmeyelim ağız sağlığı - ağız sağlığının korunması - ağız şikâyetleri - ağız sorunları - ağız ve diş kontrolü - Ağız ve Diş Sağlığı - apse - çene kemiği - çene kemiği erimesi - diş ağrısı - diş […]
  • İkballe Şifalı Yemekler Doktor Ömer Coşkun Anlatıyorİkballe Şifalı Yemekler Doktor Ömer Coşkun Anlatıyor ÖMER ÇOŞKUN Aklınıza Takılan Soruları yanıtlıyor ve Açlık Hissini yok eden Ruşeym Ekmeği tanıtıyor. ikbal gürpınarla şifalı yemekler, ikbal le şifalı yemekler, dr ömer çoşkun MERAK […]
  • sivilce ile ilgili yanlış bilinenlersivilce ile ilgili yanlış bilinenler doğru bildiğimiz ama gerçekte yanlış olan bilgiler.. Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Üyesi Dr. Özgür Göknel, mikro boncuklarla ovarak temizleme işlemi olan Scrub`un akne […]
Genel