Dudak Damak Yarığı

doğumsal anomaliler resimli , resimli damak ameliyatları hakkıbdaki konumuz aşağıdadır..

Dudak damak yarığı oluşumunda genellikle bir sebep bulunamaz. Gebelik sırasında alınan ilaçlar, röntgen ışını, stres, merdivenden düşme gibi travmalar veya geçirilen bazı virütik hastalıklar, etyolojide suçlanmıştır. Ayrıca hastalığın kalıtımla da geçme olasılığı vardır. Dudak damak yarıkları 700-1000 doğumda bir görülebilir. Yarıklı çocukların çoğunda başka bir doğumsal defekt veya anomali saptanmaz.

Hastaların çoğu zeka ve yetenek bakımından normaldir. Yarıklı çocuklarda orta kulakta sıvı koleksiyonu – seröz otitis media – riski fazladır. Tedavi edilmezse kulak infeksiyonlarına ve sonuçta işitme kaybına neden olabilir. Yarıklı çocukların çoğunda diş anormallikleri- eğri diş, eksik veya fazla diş gibi – görülebilir.
Dudak damak yarıklı çocukların tedavisnde bu konuda uzmanlaşmış kişileri tercih etmek gerekir. Yapılacak hatalı ameliyatlar, sonraki düzeltmeleri imkansız hale getirebilir, çocuk bu sakatlığı ömür boyu çekebilir. Bebek 6-10 haftalık olduğunda dudak yarığı ameliyat edilir. Bebeğin anesteziden zarar göremeyecek belli bir ağırlığa ulaşması (4.5 kg.) için bu süre beklenir.

Damak yarığı ameliyatı ise, 6-18 aylık devrede yarık derecesine göre yapılır. Erken ameliyat edilen damakta ameliyat nedeni ile oluşan skar dokusu üst çene ve yüz gelişimini olumsuz etkileyebilir. Daha geç ameliyat edilirse bu defa çocuk yarık damak ile konuşmayı öğrenir ve damak onarıldıktan sonra konuşmanın düzelmesi zorlaşır.

Yarık dudaklı çocuklarda dudakta ameliyat sonrası kalan izlerin düzeltilmesi için daha ileri yaşlarda ek ameliyat gerekebilir. On ila 20 yaş arasındaki çocuklarda nefes almayı veya görünümü düzeltmek için burun ameliyatı gerekebilir.

Özellikle iki taraflı dudak yarığı olan çocuklarda kolumella adı verilen her iki burun deliğinin arasındaki kısım kısa ise uzatma ameliyatı okula başlamadan önce 6 yaş civarında yapılır. Dudak yarıklarında ayrıca ergenlik devresinden sonra 18 yaş civarında burun gelişimini tamamladıktan sonra burun ucundaki kıkırdak ve yumuşak doku şekil bozukluklarının (buna yarık-dudak burnu denir) düzeltilmesi ameliyatı yapılır. Bu ameliyatın kıkırdak yapıların daha iyi şekillendirilebildiği açık rinoplasti ile yapılması tercih edilir.

Benzer Başlıklar

  • ses kısıklığı..ses kısıklığı.. Ses kısıklığını ciddiye alın çümkü neden mi?... Eğer birden bire ortaya çıkan bir ses kısıklığı problemiyle karşılaşırsanız, hemen telaşa kapılmayın. Özellikle ses kısıklığınız soğuk […]
  • Hıv virüsü diğer adı: Aids hastalığı hakkında bilgi ve DetaylarHıv virüsü diğer adı: Aids hastalığı hakkında bilgi ve Detaylar HIV’den korunmak için neler yapmalıdır hakkında bilgiler. aşağıda verilmiştir. HIV virüsü bilinen tüm diğer virüslerin aksine insanın vücuduna genel olarak değil de sadece bağışıklık […]
  • Televizyonda çıkan reklamların çocuklara olan etkileriTelevizyonda çıkan reklamların çocuklara olan etkileri çocuklara reklam izletmelimiyiz - reklam ve çocuğun ilişkisi - zararları nerldir. Reklamlar çocuklarda sağlıksız beslenmeden ebeveynle çatışmalara farklı etkenler […]
Genel