Bitkisel Kürler Kategorisi

Yeni Yazılar

Papatya çayı nedir nasıl yapılır ve kolay hazırlanır?

Kışın başta olmak üzere her mevsim insanlara en iyi gelen çayların baş kısmında papatya çayı gelmektedir. Hem insanların sinir ve stres düzeylerini ayarlayan hem de uyku problemi çeken insanların en iyi dostu olan papatya çaylarının yapımı da oldukça kolay olmaktadır. en

ceviz ağacı

Yapraklan ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. Şeker ve verem hasta­lığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. De­ri çatlaklarına yararlıdır. Saçları boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yeme­mek gerekir. Ceviz yağı kabızlığı giderir. Raşitizme iyi

bademin faydaları

Acıbadem zehirlidir ev ilaçlarında kullanılmaz. Tatlı badem beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı gi­derir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarım ha­fifletir.

zerdeçal bitkisi

Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkli çok yıl­lık bir bitkidir. Sinirleri uyararak vücutta biriken zehirlerin atılmasına yardımcı olur. Verem gibi akciğer hastalıklarında yararlıdır.

yonca bitkisi

Gövdesi silindir biçiminde olan iki yıllık otsu bir bitkidir. Romatizma ağrılarını giderir, ishali keser. Midenin düzenli çalışmasını sağlar. Baş ağrılarını dindirmekte etkilidir, sinirleri yatıştırır.

vanilya nedir

Yaprakları sapsız, meyvesi on beş yirmi santim boyunda, kuru ve tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştı­rır. Ateşi düşürür. Bronşları açar. Ruhi bunalımla­rın geçirilmesinde etkilidir. Cinsel gücü artırır.

tere bitkisi

Tadı birazcık acı olmasına karşın yaprakları yeni­len bir bitkidir, iştah açar. Bronşları temizler. Böbrekleri, idrar yollarını ve kanı temizleyip kandaki şeker miktarını düşürür. Sinirleri yatıştı­rıp, sigaranın zararlarını azaltır. Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler.  

sinir otu bitkisi

Birçok yabancı türü olan, her yerde yetişen, çok yıllık bir otsu bitkidir, idrar söktürür. Yaraları iyileştirir. Yaraların içindeki cerahatin boşalmasına yardım eder. Nasırların sökülmesinde kullanılır.  

ökse otu yararları

Ağaçlarda parazit bir bitki olarak yaşar. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, sara ve spazm çözücü olarak yararlanılan bir bitkidir. Fazla kullanıldı­ğında zararlıdır: damağı uyuşturur, adaleleri zayıflatır ve ishale neden olur.

Peeling

Birçok deri kusurları, lekeler ve küçük yaralar üst derinin üst kısmında bulunan ince katman oluşumlarıdır. Bu deri atıldığında alt kısımdaki yeni hücrelerin oluşturduğu deri ortaya çıkar. Peeling şlemi aslında kabuk soyma anlamına gelir, iki avuç yeşil kil alın. Eczane veya bitki
Genel