Gebelikte erken sorunları

Gebelikte erken Genç yaştaki anne adayları doktor kontrolünde vitamin alarak hamileliklerine devam edebilirler. İyi bir bakım ve beslenme çocuğun sağlıklı gelişimini sağlar.

Erken yaşta hamile kalan veya doğum yapan kadınlar, 20–29 yaş arasındaki kadınlarla karşılaştırıldığında, hamilelik dönemde yaşanan komplikasyonlarda ve anne ölümlerinde bir artış olduğu görülür.

null

Anne adayının yetersiz beslenmesi, bundan dolayı aneminin ortaya çıkması, düşük, erken doğum, hamilelikte hipertansiyon ve sezaryenle doğum yine erken yaşta hamileliğin neden olabileceği rahatsızlıklar arasında yer alır.

Yapılan araştırmalar bebek ölümlerinin 15 yaş altı annelerde, 20 yaş altındaki kadınlara göre çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca erken yaşta hamile kalan kadınların bebeklerinde gelişim geriliği ve erken doğum riski çok daha yüksek.

Düzenli olarak folik asit alın. Sağlık taraması yapın kontrolleri aksatmayın. İlaç kullanmayın, röntgen çektirmeyin. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Sigara ve alkolden uzak durun. Doğal besinlere yönelin.

Hamilelik döneminde dengeli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde, sıvıyı bol miktarda aldığınızda, doktorunuzun verdiği demir içerikli preparatları düzenli olarak aldığınızda, normal sınırlar içinde kilo almak, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek doğurmak işten bile değildir.

Benzer Başlıklar

  • Sezaryen doğumlarSezaryen doğumlar Sezaryen doğumlardaki aşırı artış uzmanları şaşırttı. İzmir’de 1998′de yüzde 21 olan sezaryen oranı yüzde 41-83′e çıkınca, ‘patlama’nın nedenleri araştırılmaya başlandı. Türk kadınları, […]
  • Dr. Gökhan Mamur’dan yenidoğan cilt bakımı için öneriler!Dr. Gökhan Mamur’dan yenidoğan cilt bakımı için öneriler! “20. Anne Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı”na katılan Ataman İlaç Kozmetik Kimya, 19 Şubat’ta Dr. Gökhan Mamur’un sözcülüğünde “Dr. Gökhan Mamur’la Yenidoğan Cilt Bakımı” adlı interaktif bir […]
  • Abortus – DüşükAbortus – Düşük Düşük nedir ve hakkında kısa bir bilgi ve tanım yapalım öncelikle,  istersniz? . tabiki istersiniz yoksa burda bu konuda ne işimiz var. neyse espiri bir kenera heme açıklayım. Düşük […]
Genel