Gripten korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Suna dumankaya – İbrahim Saraçoğlu – Ahmet maranki – ender saraç Mikrobik hastalıklardan bulaşmayı önleme ve bunların yayılmasını sınırlamada, hijyenin özellikle kişisel temizlik ve bakımın çok büyük bir önemi var.

Her gün düzenli duş almak, dişleri sık sık fırçalamak, ağız, boğaz temizlemek, yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamak, şüpheli biriyle temas halinde bu yıkamayı bol suyla ve 20-30 saniyeye varan ciddi bir temizlik haline getirmek, domuz gribinin yayılmasını önlemede çok etkili önlemler.

Ayrıca olur olmaz yerlere burnunu temizlememek, tükürmemek, ağız ve burunu temizlerken tek kullanımlık mendillerden istifade etmek de son derece önemli noktalar.

Antiseptik solüsyonlardan faydalanmak da tabii ki faydalı. Ama bu solüsyonlar oldukça pahalı ve ciddi bir “sabun-su temizliğine” çok fazla bir ilave kazanç getirmiyor.

Krizin farkına varmadan yaptırdığı bazı yanlışlar da var. Mesela stoklama alışkanlığımız bu krizde de hemen kendini gösterdi. Başkalarının ihtiyacı olabileceğini düşünmeden evlerinde antigribal ilaç hatta tamiflu stoklayanlar oldu.

Anlatılanlara göre eczane ve marketlerde antiseptik mendiller bile güç bulunuyormuş. Birçok insan “bağışıklığımı güçlendireyim” diye lüzumsuz yere vitamin mineral ve bitkisel destek kullanmaya başlamış. Aktarların önünde “tarçın, zencefil, karahindiba kuyrukları” oluşmuş.

Bunların hastalıkla mücadelede herhangi bir faydası yok. Domuz gribine karşı doğrudan koruduğu gösteren herhangi bir vitamin mineral bitkisel destek de mevcut değil.

Benzer Başlıklar

  •  Keçi Boynuzu Keçi Boynuzu Keçi Boynuzu ahmet maranki suna dumankaya ve ender saraç bilgiler şöyle Anadolu'da bazı yörelerde harnup olarak da bilinir. Yeryüzünün en eski bitkilerinden olup anavatanı olarak Güney […]
  • Şeker yükleme testinin riski var mı? 21Şeker yükleme testinin riski var mı? 21 Suna dumankaya – İbrahim Saraçoğlu – Ahmet maranki – ender saraç – ömer Osman korkmazŞeker hastalığını erken dönemde yakalama ve insülin direnci sorununu teşhiste çok değerli bir test olan […]
  • Diyet için önemli şeylerDiyet için önemli şeyler Suna dumankaya – İbrahim Saraçoğlu – Ahmet maranki – ender saraç· Tuz kullanımını azaltın. Günde 2-3 gramı geçmeyecek miktarda tuz tüketmeye gayret edin. · Yemeklerinizde potasyumdan […]
Genel