Hangi besin hangi hastalığa iyi gelebiliyor

Hangi besin hangi hastalığa iyi geliyor? sorusu eminim ki bir çok insanın aklından geçirdiği ama bir türlü bilgilenemediği bir konu gelin hep beraber bu konuda bilgi sahibi olalım
Yapılan araştırmalar, gerek yaz gerekse kış aylarında sofralarımızı süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediğini ortaya çıkardı.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar yaptığı açıklamada, doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini ve meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediğini söyledi.

Yaz, kış demeden sofraları süsleyen bu ürünlerin şekillerinin en fazla faydalı oldukları organları işaret ettiğini savunan Tayar, dilimlenmiş havucun kesitinin insan gözüne benzediğini, göz bebeğinin havuç gibi çizgilerden oluştuğunu bildirdi.

Göz sağlığı açısından büyük önem sahip havuçla birlikte kivinin de aynı özellikleri taşıdığını belirten Tayar, şöyle konuştu:

“Dilimlenmiş kivi göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi, antioksidanlar (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten, lutein) zengindir. Lutein, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.

Ortadan kesilmiş domates dört kompartımanlı görülür. Kalp de kırmızı ve 4 bölümden oluşur. Domates, kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı rol oynayan lycopene içerir.

Nar çekirdekleri, kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar, kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur.

Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür. Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerini gösterir. Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve kalbe iyi gelir.

Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterir. Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir. Bunlar, beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar.”

Tayar, patlıcan, avakado ve armut ortadan ikiye kesildiğinde, anne rahmine benzer şekil gösterdiğini ifade ederek, bu gıdaların, dengeli tüketilmesi durumunda hormonal dengeyi sağlayacağını ve rahim kanserlinin önlenmesine yardımcı olacağını bildirdi.

İncirin “erbezlerine” benzer bir şekle sahip olduğunu vurgulayan Tayar, “Çinko, folik asit ve diğer minerallerden zengin olan incir, erkeklerde sperm kalitesi ve hareketliliğini artırarak erkeklerde kısırlığın önüne geçtiği belirtiliyor” dedi.

Tayar, zeytin ve kadın yumurtalıklarının da şekil olarak birbirine benzediğini dile getirerek, zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynadığını bildirdi.

Soğanın vücut hücrelerine benzerlik gösterdiğini belirten Tayar, şöyle devam etti:

“Soğan, serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır. Taneli meyveler ve narenciyeler, meme bezine benzerler.

Narenciyeler, flavonoid ve limonen içerir. Bunlar meme bezlerinde lenf hücrelerinin hareketini düzenler. Brüksel lahanası ve brokoli kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası lif, vitamin C, betacarotene (vitamin A) ve azotça zengindir. Bunlar, kanser riskinin önlenmesine yardımcı olurlar. Brokoli de kansere karşı iyi geliyor.”

antioksidanlar, armutun faydaları, avakadonun faydaları, besinler, beta carotenin faydaları, beynin fonksiyonları, beynin lobları, C vitamininin faydaları, carotenoidlerin faydaları, cevizin faydaları, dilimlenmiş havucun faydaları, domatesin faydaları, E vitamininin faydaları, faydalı meyveler, faydalı sebzeler, folik asitin faydaları, görme bozuklukları, göz bebeği, Göz Sağlığı, hastalıklar, hormonal denge, incirin faydaları, kadın yumurtalıkları, kalp hastalıklarının önlenmesi, Kalp Sağlığı, kan hücreleri, kan yapıcı gıdalar, kivinin faydaları, limonen maddesinin faydaları, luteinin faydaları, lycopene maddesinin faydaları, meyvelerin şekilleri, meyvelerin yararları, nar çekirdeklerinin faydaları, narenciyelerin faydaları, omega-3 yağlarının faydaları, patlıcanın faydaları, rahim kanserinin önlenmesi, sağlık, sebzelerin şekilleri, sebzelerin yararları, soğanın faydaları, üzümün faydaları, yaşlılık, yumurtalıkların sağlığı, zeytinin faydaları

Benzer Başlıklar

  • Bebeklerin konışma yaşıBebeklerin konışma yaşı Bebekler 0 ve 2 yaş aralarında fiziksel ve zihinsel gelişimi bu yaşlarda belirmeye başlıyor Uzmanlar, bu dönemin başlangıcından itibaren, ebeveynlerin bebekleriyle onların anlayıp […]
  • BAŞ AĞRISI NEYİN HABERCİSİBAŞ AĞRISI NEYİN HABERCİSİ ÇOĞU HASTA İNSANLAR BAZEN Beynimde tümör mü var? - diye endişeye bile kapılıyor. Zamanla farklı baş ağrılarının nedeni ve tedavisi... Selçuk Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı […]
  • Küflenen gıdalar dikkat etmeniz gerekiyor beyler bayanlarKüflenen gıdalar dikkat etmeniz gerekiyor beyler bayanlar uzmanlar Küflenen gıdalardan uzuak durmamız gerektiğini söyledi..tüketmememiz gerekiyor Evlerde genellikle küflenen gıda ürünlerinin küflü kısımlarını atar, kalan kısımlarını tüketiriz. […]
Genel