ideal kilo mu yoksa..sağlıklı kilo mu?

ideal kilo mu sağlıklı kilo mu sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir..

30′lu yaşlar sonrasında sağlıklı bir kilo aralığında kalmayı hedeflemeniz yeterlidir. Bunun nedeni ideal kiloyu sürdürmenin gittikçe zorlaşması, araya çok sayıda kilo sabotajcısının girmesidir.
null
30′lu yaşlar sonrasında doğumlar, emzirme dönemleri, iş kurma telaşları, kısacası iş, ev, evlilik, çoluk çocuk telaşları, kişisel bakımınızla ilgili konularda dikkatinizi bir hayli dağıtıyor. Bütün bu süreçler yeme yanlışlarını daha sık yapmaya, aktiviteyi azaltmaya sebep oluyor.

Özellikle 40′lı yaşlar sonrasında egzersiz alışkanlıkları bile bir kenarda bırakılıyor, evdeki egzersiz bisikletleri, yürüme bantları artık elbise askısı olarak kullanılmaya başlanıyor. Alkol daha sık kullanılıyor. Duygusal yeme nöbetleri sıklaşıyor.

Sorun sadece sizin seçimlerinizle de sınırlı değil. Başka sabotajcılar da var. Mesela 30′lu yaşlar sonrasında metabolizmanız da giderek yavaşlıyor. Ayrıca hipotiroidi ve hipoglisemi gibi kilo kontrolünü zorlaştıran sorunlarla karşılaşma olasılığınız artıyor.

Aile mirasınızda yazılı genetik yanlışlar birer birer kapınızı çalmaya başlıyor. Kullandığınız antidepresanların, hipertansiyon ilaçlarının ve diğerlerinin yarattığı sorunlar da işin cabası…

Özetle yaşınız 30′u geçince “ideal kilomda olmalı ve hep aynı kiloda kalmalıyım” inadından vazgeçip sağlıklı bir kilo aralığında kalmaya çalışın. Her yaşın kendine has bir kilosu olduğunu kabul edin.

Sağlıklı bir kilo aralığında kalmak ve aktif bir hayatı sürdürmek, ideal kiloyu korumaktan çok daha kolay başarılabilen ve son derece etkili bir davranış biçimidir.

Sağlıklı kilo ne anlama geliyor

Sağlıklı kilo, yaşamınızı sağlıklı biçimde sürdürebilmeniz için olmanız gereken kilo aralığını ifade eder. Beden kitle indeksi esas alındığında, sağlıklı kilo aralığı (bana göre) beden kitle indeksinin 23-26 arasında bulunduğu değerlerdir.

Olanaklarınız ölçüsünde bu değerleri 24-25 civarında tutmaya çalışın. 27′ye yaklaşan rakamları alarm işaretleri olarak kabul edin. Beden kitle indeksini 23′ün altında tutmaya çalışmanın çok kolay başarılacak bir iş olmadığını da unutmayın.

Beden kitle indeksinin nasıl hesaplanacağını biliyor olmalısınız. Biz yine de bir kez daha hatırlatalım: Beden kitle indeksi vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Benzer Başlıklar

  • Ara öğün şart mı Ara öğün şart mı Ara öğün şart mı  sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir.. “Az az, sık sık” önerisini duymayan yoktur. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? işte yanıtı: Kişinin […]
  • Enuresis Nedir? sebebleri nelerdirEnuresis Nedir? sebebleri nelerdir Enuresis, tekrarlayıcı, uygun olmayan şartlarda istem dışı işeme­dir. Bu durum 3 hatta 5 yaşına kadar nor­mal sayılır. İstem dışı idrar yapılması uyku­da olabilir veya gündüz olur. Bazı […]
  • kol estetiğinde son moda liposhapingkol estetiğinde son moda liposhaping Diyet sonrası oluşan üst kol enformasyonlarından yeni teknikle kurtulun! kiloları verdik diyelim, cilt sarkmasını basıl önleyeceğiz? tabii ki liposhaping adlı teknik sayesinde. […]
Genel