Jinekolojik muayene

bu Jinekolojik muayene gerçektende kadınları ürkütüyor…

Birçok kadın basit bir prosedür olmasına rağmen jinekolojik muayeneden korkar veya çekinirler.
null
Bu muayeneden ne beklediğini ve ne şekilde yapıldığını iyi bilmek hastaları rahatlatmaktadır. Muayenelerin başlaması için önerilen zaman ilk ilişkiye başlanması, ilişki olmamışsa da 20 yaşının doldurulmasıdır.

Doktor başka bir sıklık önermemişse yılda bir yapılır. Kızlık zarı bozulmayanlarda karından muayene ve ultrason ile gerekirse de rektal muayene yapılır. Rutin muayene için zaman genellikle adet bitiminden sonraki haftadır.

Muayene sadece birkaç dakika sürer ve gerekirse muayene sırasında spekulum denilen bir araçla vajina içine bakılarak rahim ağzından pap smear alınır. Bu test sırasında ucunda küçük bir fırça bulunan ince bir çubuk rahim ağzına sürülerek buradan akıntı alınır.

Smear testi sırasında genellikle hiçbir şey hissedilmez. Bu kısa muayene sırasında ne kadar relax olunursa muayene o kadar kısa ve rahat olur. Bundan sonra doktor iki parmağıyla veya vajen içine uygulanan bir ultrason çubuğu yardımıyla muayenesini tamamlar, bunlar da en çok birkaç dakika sürer.

Meme muayenesi de yapılırsa kadın doğum muayenesi tam yapılmış olur.
Muayeneden korkmayıp düzenli kontrollerini yaptıran kadınlarda gelişebilecek her türlü patoloji çok erkenden saptanarak en kolay şekilde takip ve tedavi yapılır.

Erken teşhisle jinekolojik kanserlerin tamama yakını tedavi edilebilmektedir.

Dr. Erhan Cankat

Benzer Başlıklar

  • KALP KRİZİNİ ÖNLEMENİN YOLLARIKALP KRİZİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI UZMANLAR KALP KRİZİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÖZÜR DİLEMENİN ÖNEMİNDEN BAHSETTİ. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, yapılan bir araştırmada, kaba ya da kırıcı bir harekete maruz […]
  • Adet görmeme sorunuAdet görmeme sorunu Adet görememe iki şekilde olur: 16 yaşına kadar hiç adet olmamak veya adetlerin sonradan kesilmesi. Eğer genç bir kız 16 yaşına kadar hiç adet olmamışsa ciddi bir sorun olabilir. Bu […]
  • Hastane ücretleri nekadardır? tedavi masrafları nelerdirHastane ücretleri nekadardır? tedavi masrafları nelerdir masraflar ve tedavi.. tedavi ücretleri , şeker tedavisinde en iyi hastaneler , hastane tedavi ücretleri , hastane ücretleri , hastane ucretleri , tedavi masrafları , tedavi ücreti , […]
Genel