kadınlar erkeklere açık ara fark attı: nasıl mı?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre orta yaşlı kadınların hafızaları aynı yaş grubundaki erkeklere oranla daha iyi. Orta yaşlı kadınların hafızalarının, aynı yaş grubundaki erkeklerin hafızalarından daha iyi olduğu bildirildi.

null
İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, 50 yaşındaki kadınların hafıza testlerinde aynı yaştaki erkeklerden daha iyi performans gösterdikleri, kelimeleri daha hızlı ve daha doğru hatırladıkları belirtildi.

Londra Üniversitesi’nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırma çerçevesinde, 9600 kadın ve erkeğe hafıza testleri yapıldı. Deneklerden önce 10 kelimeyi hatırlamaları, 2 dakika sonra bu kelimeleri tekrar anımsamaları ve 5 dakika sonra da 10 kelimeden 5’ini saymaları istendi.

Kadınların her üç testte de erkeklerden daha başarılı oldukları gözlenirken, araştırmayı yürüten bilim adamlarından Matthew Brown ve Brian Dodgeon, erkeklerin sözlü hafıza testlerinde, özellikle de ertelenen hafıza testinde kadınlardan önemli ölçüde daha başarısız olduklarını söylediler.

Hafıza testlerinin ilkinde kadınların erkeklerden ortalama olarak yüzde 5, ikinci testte yaklaşık yüzde 8 daha başarılı, üçüncü testte de erkeklerden daha hızlı oldukları görüldü.

Yapılan dördüncü testte deneklerden bir dakika içinde hatırlayabildikleri kadar çok hayvan ismi söylemeleri istenirken, erkek ve kadınların bu testte ortalama 22 hayvan ismiyle aynı sonucu elde ettikleri ortaya çıktı.

Benzer Başlıklar

  • DOMATESİN YARARLARI FAYDALARI NELERDİRDOMATESİN YARARLARI FAYDALARI NELERDİR uzmanlardan açıklama geldi. Astıma karşı domates! iyi geliyor. Yaz aylarının en lezzetli sebzelerinden olan domatesin, birçok yararının yanı sıra astım riskini de azalatabileceği […]
  • Huri Cihan Sultan’ın Gerçek AdıHuri Cihan Sultan’ın Gerçek Adı Muhteşem yüzyıl'da oynayan huri cihan sultan'ın gerçek ismini bilmeyenler için açtım bu konuyu. Şimdi bu soru çok merak ediliyor huri cihan sultan'ın gerçek adı nedir. Gerçek adı : […]
  • D-Dimer Yüksekliği hakkında.D-Dimer Yüksekliği hakkında. İyi günler; Babam 55 yaşında ve Temmuz 2009’da bir gün içinde aniden rahatsızlanarak akciğer enfeksiyonu teşhisi ile hastaneye kaldırıldı. 35 gün entübe şekilde reanimasyon yoğunbakımında […]
Genel