Karaciğer yağlanması ve siroz

öncelikle karaciğer yağlanması demek şu demek: karaciğer hücrelerinde biriken yağlara denir.

Karaciğerde yağlanma zannettiğimizden çok daha sık görülür ama müthiş bir yenilenme kabiliyeti olan bu organ çoğu zaman sorununu kendi kendine tedavi eder!

Sık görülmesinin sebebi karaciğerin her türlü zedelenmeye yağlanarak yanıt vermesidir. İlaçlar, kimyasal maddeler, alkol fark etmez, karaciğer çoğu zararlıya yağlanarak yanıt verir.
null
Sorun neden çok sık gündeme geliyor? Bunun birinci nedeni beslenme yanlışları ve kilo problemi. Özellikle yanlış karbonhidratların (şeker, un, nişasta) fazlaca tüketilmesiyle ortaya çıkan göbekten-gıdıktan yağlanma. Bu durumda karaciğer adeta bir yağ çuvalı haline geliyor.

Tıka basa yağla dolan karaciğer bu duruma önce bir süre dayanıyor. İş uzayınca hücresel bozulmalar kaçınılmaz hale geliyor. Karaciğer fonksiyonları bozuluyor ve kanda bunun işaretleri ortaya çıkmaya (SGOT, SGPT, GGT artışı) başlıyor. Eğer zamanında müdahale edilmezse sorun bir süre sonra kendini dokusal alanda da gösterebiliyor.

Karaciğer yağlanmasının siroza dönüşüp dönüşmeyeceği konusu ise tartışmalı. Uzmanların çoğu bir siroz tehdidinin olabileceği düşüncesinde. Siroz tehdidi olsun olmasın hangi nedenle meydana gelirse gelsin karaciğer yağlanmasını tedavi etmekte fayda var.

Benzer Başlıklar

  • Televizyonda çıkan reklamların çocuklara olan etkileriTelevizyonda çıkan reklamların çocuklara olan etkileri çocuklara reklam izletmelimiyiz - reklam ve çocuğun ilişkisi - zararları nerldir. Reklamlar çocuklarda sağlıksız beslenmeden ebeveynle çatışmalara farklı etkenler […]
  •  Standart  Gamze Yaptırmak  Standart Gamze Yaptırmak yanaktaki gamzenin hikayesi - gamzenin hikayesi - yanak gamzenin hikayesi - yanaktaki gamze - yanakta çıkan gamze nin hikayesi - yanağın gamze nin hikayesi - u şeklinde gamze yaptırmak - […]
  • KalbinizKalbiniz Kalbimizin üzerinde duydu­ğumuz sıkıntı bizi çoğu zaman evhama düşürür, hemen kalp hastası olduğumuza hükmede­riz. Aslında bu gibi arızaların kalp hastalığı ile ilgisi yoktur. Bunlar […]
Genel