Kefir neden faydalı ? 14

Kefir neden faydalı sorusuna cevap işte bilgiler geliyor..Kefirde doğal olarak bulunan bakteri ve mayalar, bağırsaklara ulaştıklarında vücudun iç dengesini iyileştiriyor, bağırsak içi “faydalı-zararlı mikrop” dengesini “faydalı olanlar” lehine çeviriyor.

Kefirde bulunan bu mikroplar, bedenle işbirliğine giren ve zararlı mikropların faaliyetlerini sınırlayan, onları hareketsiz bırakan, aynı zamanda zararlarına karşı bağırsak duvarını neredeyse bir zırh gibi saran özelliklere sahip.

Bu bakterilerin sindirimi kolaylaştırmaya, kan şekerinde ve kolesterolde yükselmeleri engellemeye güçlerinin yettiğini de çok iyi biliyoruz. Kefiri önemli kılan faydaların başında ise bağışıklık sistemine verdiği ilave güç geliyor.

Kefir yalnız sindirim sistemini mikroplardan korumuyor; gribe, bronşite, hatta idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalini bile azaltıyor.

Düzenli kefir yemek-içmek, her türlü mikroba karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olma anlamına geliyor. ışte bu nedenle domuz gribi tehdidine karşı özellikle bugünlerde kefirden daha fazla faydalanmanızı tavsiye ederim.

Kefirin besin değerini de ciddiye almakta fayda var. Mineral ve protein yapı taşı aminoasitlerden de zengin bir besin. Ayrıca B1, B12, E, D ve K vitamini de bol. Kefirin kalsiyum ve magnezyumdan güçlü bir yiyecek olduğunu da unutmamak lazım.

Dyt. Nilüfer BAYRAM

Benzer Başlıklar

  • ibrahim saraçoğlundan göze kan oturmasına etkili kür ibrahim saraçoğlundan göze kan oturmasına etkili kür CİLT Cildin rengini melanin belirliyor. Mesela çiller, melaninin bazı bölgelerde yoğunlaş- masından kaynaklanıyor. Yine aynı şekilde -Havuç, şeftali, kayısı gibi gıdalarda bulunan […]
  • BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARIBILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI BILDIRCIN YUMURTASI TAM BİR PROTEİN DEPOSU ÇOK YARARLI BİR YUMURTA VALLA. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bahtiyarca, hayvansal […]
  • Çarkıfelek meyvesi ve faydalarıÇarkıfelek meyvesi ve faydaları egzotik ve bir okdarda yararlı bir bitki çarkıfelek meyvesi Çarkıfelek (passion fruit) dışı mor, içi çekirdekli bir yapısı olan egzotik bir meyvedir. Çarkıfelek familyasının örnek […]
Genel