kepçe kulak – estetik – ameliyat

kulak ameliyatları olmak isteyenler için bir bilgi. bu kepçe kulak ameliyatı kulağın boyutunu ve büyüklük yani kepçe olup olmadığını anlamak ve düzeltmek için yapılır

Kulak ameliyatı en sık kulağın boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatlarıverilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir.

Halk arasında kepçe kulağı bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirirler. Oysa, gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle eğer istenirse çocuk okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilir. Ancak bu yaşlarda ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak ameliyatın daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca her yaşta kulak estetiği ameliyatı (otoplasti) yapılabilir. Otoplasti ameliyatı [LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın] ameliyatı ile birlikte ya da ayrı yapılabilir.

Kepçe Kulak Estetiği AmeliyatlarıOtoplasti ya da kulak estetiği ameliyatı konusunda günümüze kadar çok değişik teknikler ortaya atılmıştır. Halen de her cerrah farklı metodlar uygulamaktadır. Örneğin bazı metodlarda kulak ön tarafından kesi yapılmakta ve çok hafif bir iz kalmaktadır. Ancak kanımca ameliyatın arka taraftan yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur. Yandaki resimde kulak ön tarafından ameliyatta kıkırdağa verilecek şeklin işaretlenmesini görüyorsunuz. Kepçe kulak durumunda mavi çizgi ile işaretlenen kısımda kıkırdak düzdür. Ameliyatta kulak arkasında bu işaretlenen yer törpülenerek inceltilir ve dikişlerle kıvrım şekli verilir. Bu işlem sırasında kıkırdak zarı kaldırıldığı için, bu zardan iyileşme devresinde kulağın yeni şekline göre kıkırdak kalınlaşır ve kulak şekli kalıcı olur.

Otoplasti kulak estetiği ameliyatında benim uyguladığım kendi yöntemimde, (yabancı dergide bu metodu [LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]), kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıyorum. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunu incelttikten sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler koyuyorum. Böylece sayvan kısmının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşmasını sağlıyorum. Bu sırada konan Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir. Bu açı oluşturulmaya çalışılır.

Kepçe Kulak Estetiği AmeliyatlarıPratik olarak sayvanının dış kenarı ile baş arasında 1 cm aralık bırakıyorum. Daha sonra kulak arkasında yaptığım deri kesisini eriyen dikişlerle dikiyorum. Böylece dikiş alma problemi de olmamaktadır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmüyor. Ayrıca iz 1-2 yıl içinde neredeyse belirsiz hale geliyor. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürüyor. Ameliyat sonrasında bir süre dinlendikten sonra hasta evine dönebiliyor.

Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmamalıdır.
Ameliyatsonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Otoplasti ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı ücreti maliyeti maliyetleri fiyatları ücretleri

Otoplasti kulak estetiği ameliyatı maliyeti ücreti ya da fiyatları ameliyatın lokal ya da genel anestezi altında yapılmasına göre değişmektedir. Lokal anestezi altında ameliyat yapıldığında maliyeti daha az olmaktadır. Genel anestezi altında yapıldığında ise, özel hastane yatak ücreti, anestezi ücreti, ameliyathane ücretleri eklendiğinden maliyeti fiyatları daha yüksek olmaktadır. Ameliyat kalitesi olarak genel ile lokal anestezi altında yapılması arasında fark yoktur. Ancak genel anestezi altında yapıldığında hastanın bir gece hastanede yatması gerekmektedir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyat tan sonra ise hasta hemen evine gidebilmektedir.
kaynak:estetiks

Benzer Başlıklar

  • Düşük kalorili diyetler tehlikeli olabiliyorDüşük kalorili diyetler tehlikeli olabiliyor Suna dumankaya – İbrahim Saraçoğlu – Ahmet maranki – ender saraç – ömer Osman korkmaz Günde 800 kalorinin altında enerji kazandıran diyetler, ciddi hastalık komplikasyonları olan (kalp […]
  • Besin alerjisi testleri işe yarıyor mu? 21Besin alerjisi testleri işe yarıyor mu? 21 Besin alerjisi testleri hakkında bilgiler şöyle: Ne alerji ve dahiliye uzmanları, ne de beslenme uzmanları ve klinik biyokimyacılar bu testlerin işe yaradığı kanısında değiller, bu […]
  • Testis Ağrısı, testis ağrılarıTestis Ağrısı, testis ağrıları testisle ilgili ençok bu konu aratıldı.. testis ağrıları ve ağrısı konusu. Testislerde iltihaplanma, testislerin fazla ya da gereğinden az kanla doluşması bu organlarda ağrıya yol […]
Genel