Kolon kanseri önlenebilir

Kolorektal kanser, kalın barsak ve rektumda gelişen kanserdir. Kolon kanseri için tarama yapmanın ana hedefi, kolon kanserine bağlı ölümü azaltmaktır.

Tarama testleri ile tedavi edilebilir erken dönemdeki kanserlerin tanısı konulabilir. Ayrıca “adenomatöz polip” adı verilen kanser öncesi oluşumlar tespit edilerek bu polipler çıkarılabilir.

Düzenli tarama ve tespit edilen poliplerin çıkarılması ile kolorektal kanser gelişim riski yüzde 90′a varan oranlarda azaltılabilir.

Ailede, özellikle birinci derecede yakınlarında kolorektal kanser hikayesi olanlar, birden fazla yakınında kolorektal kanser hikayesi olanlar, ailesinde erken yaşta (55 yaş öncesi) kanser hikayesi olanlar, daha önce kolorektal kanser veya polibi olanlar, 50 yaşını geçenler, bol yağlı, kırmızı et ağırlıklı, liften fakir gıdalar tüketen, sedanter yaşayan ve sigara içenler, iltihabi barsak hastalığı olanlar kolorektal kanser için taranmalıdır.

Kolorektal kanser taraması için kullanılabilecek testler; kolonoskopi, BT kolonoskopi, sigmoidoskopi, çift kontrastlı kolon grafisi ve gayta testleridir. Bunlardan en etkilisi kolonoskopidir. Günlük olarak yüksek kalsiyum (1000 mg’dan fazla) alımı, aspirin, ibuprofen ve benzeri nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar kolorektal kanser gelişimi riskini azaltabilir.

Prof. Dr. Erol AVŞAR

Benzer Başlıklar

  • troidtroid Tiroid hormonları ve yumurtalık işlevleri birbirleriyle o kadar iç içedirler ki, yumurtalık işlevlerinde sorunların varlığı durumunda tiroid bezi işlevleri tanı aşamasının ilk başlarında […]
  • D-Dimer Yüksekliği hakkında.D-Dimer Yüksekliği hakkında. İyi günler; Babam 55 yaşında ve Temmuz 2009’da bir gün içinde aniden rahatsızlanarak akciğer enfeksiyonu teşhisi ile hastaneye kaldırıldı. 35 gün entübe şekilde reanimasyon yoğunbakımında […]
  • Kırkkilit OtuKırkkilit Otu kirk kilit otu- kirkkilit otu- kirkkilit otu faydalari- kirkkilit otu resmi- kirkkilit otunun faydalari- kirkkilit otunun resmi- kirkkilitotu- krk kilit otu- sifali bitkiler kirk kilit […]
Genel