Mutluluk Reçetesi mutlu olmak

mutlu olmak için neler yapılmalı – mutlu olmanın formülleri neşeli olmanın yolları

Allah’a inanarak, emirlerine uyabilecek kadar İman , Hayatın güçlüklerine katlanabilecek kadar İnanç , İcabında bembeyaz bir sayfa açıp herşeye yeniden başlayabilecek kadar Azim,Geleceğin daha iyi olacağına inanacak kadar Ümit , Doğru bildikleriniz için mücadele edebilecek kadar Cesaret , Ailenize ve topluma faydalı olbilecek kadar Sağlık , İhtiyaçlarınıza yetebilecek, zekatını verebileceginiz kadar Para , Başkalarının daima iyi yönlerini görebilecek kadar Göz ,Çevrenizdekilere yardım eli uaztabilecek kadar Cömertlik , Karşılık beklemeden yapabildiğiniz İyilik , Hayatın zorluklarına rağmen hayata ve insanlara Sevgi , Yastık kadar yumuşak, rahat bir Vicdan , Dilinizi, gözünüzü, kalbinizi, kesenizi haramdan saklayabilecek kadar İrade , Gördüklerinizin, duyduklarınızın düzelmesini bekleyecek kadar Sabır , Günahlarınızı, noksanlarınızı itiraf edebilecek kadar Fazilet ,Bu nimetleri bize veren Allah’a Şükür varsa…

Mutluluk nedir ki?

Biliyorum kelimeler kifayetsiz kalır, cümleler yetmez anlamını anlatmaya. Değişik zamanlara farklı yaş gruplarına göre değişir tanımlamalar. Belki de her insana ait ayrı bir tarif vardır mutluluk için.

Kimine göre büyüme, okulu bitirme, iş bulma, evlenme, ev-araba sahibi olma hayalinin gerçekleşmesiyle ulaşılacak hedeftir mutluluk. Kimine göre isteklerin sonu olmadığından şu an yaşanan zamandır. Bitmemiş işler, hayat meşgalesi, birçok sıkıntıya rağmen, akraba düğünündeki halayda, tuttuğun takımın golünü anlatan spikerin haykırışında, yeni giyilen elbisenin endamına uyumunda, sabah uyanıp aynaya baktığında karşında tebessüm eden gözlerdedir mutluluk. Ne varlığa sevinmek, ne yokluğa yerinmektir Yunusvârî.

Ağlayarak dünyaya gelen bebektir bazen, onu bekleyenler için mutluluk. Bazen çocuğun yüzündeki gülümsemeyi görmektir, bir hastalığı yenip iyileştikten sonra. Bir eşyayı kaybedip, sonra da bulmaktır kimi zaman. Başarıyı hak edeni alkışlamaktır, alkışlanmaktır. Gülebilmektir mutluluk, güldürebilmektir. Özlemeyi bilenleri özlemektir. Anlamaktır, anlaşmaktır, anlaşılmaktır mutluluk.

Mutluluk cep telefonuna gelen mesajdaki “sevgi” sözcüğüne takılıp kalmaktır, yüreğinde art niyet olmayan için. Hiç beklemediğin bir zamanda, sevdiğin bir insanın masanın üzerine vazo içerisinde kırmızı bir gül koyup gitmesidir. Satırlarında kendini bulduğun bir yazıyı sonuna kadar okuyabilmektir. Yazdığın bir yazının sonuna kadar okunduğunu bilmektir mutluluk.

Mutluluk, “Ben neyim nereden geliyorum, nereye gideceğim, niçin gönderildim, dünya ve hayatın anlamı nedir?” sorusuna verilen doğru ve anlamlı cevabın tatlı meyvesidir.

İnsan bazen her düşündüğünü yazamaz, her gördüğünü resmedemez, her bildiğini söyleyemez. Bazen anlarsınız anlatamazsınız, kelimeler kifayetsiz kalır, cümleler mecâlsiz.

Yaşıtlarından geri kalmış engelli çocuğunun “ilk adım”ını, otistik çocuğunun “ilk tebessüm”ünü gören, down sendromlu çocuğun ağzından ilk sözcüğü duyan anne-babanın mutluluğunu hangi kalem yazabilir, hangi dil anlatabilir?

NADİ AKSOY
Yeni Asya

Benzer Başlıklar

  • Ortostatik hipotansiyon nedir Anlamı?Ortostatik hipotansiyon nedir Anlamı? Ortostatik hipotansiyon hakkında bilgiler ve anlamı aşağıda.. Kan basıncının düşmesi, özellikle tansiyonu normal veya yüksek olan kişilerde birdenbire ortaya çıktığında rahatsızlık […]
  • bebeklerde şişmalığı (obezlik) önlemenin yollarıbebeklerde şişmalığı (obezlik) önlemenin yolları Bebeklerde obeziteyi önlemenin yolları nelerdir yapılması gerekenler konumuzda gizli!. Yaşamın ilk iki yılı, büyümenin ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir ve bu dönemdeki […]
  • kanser nedir belirtilerikanser nedir belirtileri İçinde bulunduğumuz yüzyılda kalp hastalıklarından sonra en fazla ölüm oranına sahip olan bütün toplumların kafasında bir soru işareti açmış olan bir hastalıktır. Henüz bu hastalığın esas […]
Genel