NEVER GONNA BE ANOTHER RÓISÍN MURPHY

photographer emir sarısaç realization olga toraman interview tuba ünsal hair artist ömür dönmezdemir makeup artist ufuk çelep/nars studio boom/boom.web.tr

Mart ayı birçok marka için kendini anlatma ve 2011 için planlarını gözler önüne serme ayıydı ve bunlardan belki de en çok konuşulanı all adidas party oldu. Gecenin defile ve dans showları dışında sürpriz hareketi ise Róisín Murphy’ydi şüphesiz. Tüm Róisín İstanbul’un tadını çıkardı, şurada yemek yedi, burada eğlendi bilgilerini geçiyoruz. Yeni albümü öncesi aldığımız küçük bilgiler, sanata ve modaya yaklaşımındaki ince detaylar ve her zaman takındığı benzersiz umarsız ifade bir yana, bizim için bu ayki kapak konuğumuzun öğrettiği en önemli şey dar zamanda yapabileceklerimizdi; şairane. Şimdi, hemen, dostumuz ve dergi yazarımız Tuba Ünsal’ın nadir röportaj deneyimlerinden biri ve Róisín Murphy’yi Türk tasarımcıların kıyafetleri içinde göreceğiniz, Emir Sarısaç imzalı çekimimiz için sayfaları aralayın. Unutmayın, eski bir İrlanda atasözü der ki; “Güzel genç insanlar doğanın lütfudur, ama güzel yaşlı insanlar sanat eseridir”. Biz de bu ay güzelliği yaştan soyutlayıp, güzelliğin saf ve bembeyaz İrlandalı haliyle ortaya çıkıyoruz.

XOXO: Nasıl hissediyorsun?

Róisín MURPHY: Büyük bir şeyler yaratmaya hazır, son yazdığım şarkılar için heyecanlı ve anlamsız bir şekilde enerjik ama yorgun.

XOXO: Şu an nerdesin?

Róisín MURPHY: Londra’da evimde, yağmur yağıyor. Bebeğimleyim.

XOXO: İstanbul’daki son show’un all adidas party’deydi. Peki hafızana kazınan ilk an neydi?

Róisín MURPHY: Kalabalık arasındaki seksi çocuk ve benden önceki şovdan gelen alkış sesleri. Devamında da zaten herkes çok pozitifti.

XOXO: O zaman eğlenmişsin?

Róisín MURPHY: Evet, kesinlikle. Güzel vakit geçirdim.

XOXO: Sence kariyerini Mark Brydon ile tanışman mı başlattı yoksa hepsi kendi kendine mi oldu?

Róisín MURPHY: Evet! Ve hatta Mark hala müzik hayatımdaki en önemli insandır. Onunla tanışana ve tabii ki ona aşık olana kadar bir görsel sanatçı olacağımı sanıyordum. Beni kendi dünyasına çekti ve tanıştığımız ilk gece beni hemen stüdyosuna götürdü. Moloko’nun ayrıldığı zamandan beri çok şey öğrenmeme rağmen Mark beni sıfırdan bugüne getirdi. Sonrasında ise zaten biliyorsunuz, iyi başlayan her şey gibi olaylar birçok alanda iyi devam etti. .

XOXO: Bir gruba bağlı olmak yerine kendi başına bir kariyerin parçası olmanın en iyi yanı ne?

Róisín MURPHY: Bir grubun üyesi değil de tek başıma her şeyi yapıyor olmak benim için kontrolü elinde bulundurmak demek. Bu da durumun en iyi yanı. Karar alırken çok beklemeyi sevmiyorum çünkü.

XOXO: Bu arada, en son izlediğin canlı performans neydi?

Róisín MURPHY: Human League…

XOXO: Tekrar sana dönersek, albümlere inanmadığını söylemiştin ama şarkılara inanıyorsun. Bu, doğru mu? Bu durumun müzik endüstrisinin gidişatı ile bir ilgisi var mı?

Róisín MURPHY: Hayır, aslında hiçbir zaman albümlere inanmadığımı söylemedim. Aksine bu yıl bir albüm yapmaya hazır hissediyor olabilirim, tek bir şarkının her şeyi değiştirmesine rağmen. Buna ben bizzat şahit oldum. Endüstrinin sorunları ya da içi boş hareketler beni karar alırken pek bağlamıyor aslında.

XOXO: Bir sonraki albümün için bu aralar ne tür titreşimler alıyorsun ?

Róisín MURPHY: Yeni şarkılarda çok fazla yetişkin sesi var. Daha çok duygular ve dürüstlük hakim. Ayrıca olabildiğince çok pozitif düşünmeye çalışıyorum, mesajım zaten karanlık üzerine değil, aydınlık üzerine.

XOXO: Ve müzik? Prodüksiyonda kimler var başka?

Róisín MURPHY: Müzik türü klasik house olduğundan bazı klasik kişilerle, efsane isimlerle çalışıyorum. Tabii ki de başka yeni kişilerle de çalışacağım. Şimdilik isim vermeyeyim. Ama büyük düşünün ve de aynı zamanda yaratıcı olsun o kişiler.

XOXO: Görsel sanat son show’unun büyük bir kısmını kapsıyordu. Bunun gibi farklı alanlarda olmak sahnede vermek istediğin mesajı daha da kolaylaştırıyor mu?

Róisín MURPHY: Ne mesaj vermek istediğimi bilmiyorum. Görsel işlerle uğraşmayı seviyorum. Her zaman sevmişimdir. Sonuçta eğer sahnede olmak ve size konsantre olunmasını istemek, işimizin bir parçasıysa bu tür elemanlar da işimizi daha güzel göstermek için iyi oluyor. Çok da komplike düşünmüyorum yani.

XOXO: PERFORMA gibi performans bienalı ya da bir bienalde canlı show’un olsa ne tür bir show yapmak istersin? Perfromans sanatı ile aran nasıl? Sahnen ve ‘sergilemek’ deyimi arasında sence bir ilişki var mı? Demek istediğim, sahnen tamamen kavramlar, ışıklar ve üzerindeki tasarım objelerle dolu.

Róisín MURPHY: Bilmiyorum, neden bir sanat alanında sahne almak isteyeyim ki? Neden herhangi bir kulüp ya da festival sahnesinde yapmayayım? Doğru yeri bu alanlar bence. Sahnem benim sergi alanım, ama sanatsal bazda düşünürsek bir anlamda tekrara dayalı, mükemmeliyet yakalama çabamın bitmeyeceği bir bölge, her seferinde yeni katman ekleyebileceğim sonsuz bir deneyim gibi de… Sonuçta benim performanslarımda birçok seviye var. İnsanlar show’uma –umuyorum ki- eğlenmek, içmek, çığlık atmak, bağırmak ve şarkı söylemek için geliyorlar. Bu yüzden, başa dönersem, bir sanat galerisinin ya da sanat fuar alanının eğlenceye bir aracı olacağından tam emin değilim.

XOXO: Bir sanat hareketinde (sürrealizm, emperesyonizm gibi) yaşasaydın bu hangisi olurdu?

Róisín MURPHY: Şu anda ‘80’lerin ortasındaki Chicago House’a daha yatkınım, Warehouse ve Musicbox’ta ‘house’ müziğinin başlangıcındaki dönem yani.

XOXO: Her röportajında annen ve büyükannenin etkisinden söz ediyorsun. Nasıl?

Róisín MURPHY: Çok Freudyen bir cevap olsa da, şu an olduğumuz her şey zaten anılarımızın sonucu değil mi? Hala kullandığım söylenemez ama yeterince beslendim onlardan. Annem zaten sürekli bir moda ikonu gibi gezmezdi ama gezdiği zamanlardaki kıyafetleri belki de bugünkü beni oluşturan en büyük etkilerden. Her ikisi de stil sahibi ve zeki insanlardı, çok yakın içiçe bir aileyiz. Aile benim için çok önemli.

XOXO: Stilistlerin var mı? Harika füturistik bir stilin var. Sen kimden etkileniyorsun?

Róisín MURPHY: Stilistlerle çok az çalışırım ama bazen başka birisi ile çalışmak çok iyi oluyor. Füturistik bir stilim var diyorsanız bu belki de optimist bir insan olduğumdan olsa gerek.

XOXO: Styling konusunda zevk sahibi olduğunu düşünüyor musun? Sence iyi bir zevke sahip misin?

Róisín MURPHY: Hepimiz iyi bir zevke sahip olduğumuzu düşünürüz ama bu bazen yanlış da olabilir.

XOXO: Stilini nasıl tanımlarsın?

Róisín MURPHY: Gün içinde casual, ama yerine göre değişebilen sürekli devinim gösteren bir ‘bohem-chic-elite look’ karışımıyım.

XOXO: Bugünlerde en favori elbisen ne?

Róisín MURPHY: Son zamanlarda çok fazla John Rocha giyiyorum. Minimal ve chic ama aynı zamanda biraz garip de.

XOXO: İrlandalı olmanın avantaj ve dezavantajları neler sence? Sadece kariyer açısından değil de genel yaşamında da….

Róisín MURPHY: Düşünebildiğim tek dezavantaj çok sıklıkta ülkemi özlüyor olmam. Biz gerçekten beraber olduğumuzda çok eğleniyoruz ve bunu başka yerlerde her zaman bulamıyorsunuz. Ayrıca İrlandalılar her zaman şarkı söyler. Küçüklüğümden beri şarkılar etrafımı sarmış durumda. Müzik ve söz yazarlığı aşkımın buradan geldiğinden eminim.

XOXO: Yaşayan hangi insana hayransın?

Róisín MURPHY: Her zaman kızım.

XOXO: Şarkıcı olarak kariyerime başlamak istiyorum, verebileceğin birkaç tüyo var mı?

Róisín MURPHY: Müzik yapmak istiyorsan bir yolunu bulursun. Sadece kendin hakkında ve işinde neler söylemek istediğinle ilgili dürüst ol yeter.

Boşlukları doldurabilir misin?

Madonna ya da Beyonce… Seçemiyorum.

Mercedes ya da Porsche… Mercedes.

Daily Mail ya da the Guardian… Guardian demek isterdim ama…

Hugh Grant ya da Colin Firth… Colin, her zaman.

Frank Sinatra ya da Ella Fitzgerald… Seçemiyorum.

Elvis Presley ya da Cliff Richard… Elvis Presley.

Prince Charles ya da Prince William… Ya da Prince? Prince!

Ruby Blue ya da Overpowered… Gerçekten seçemiyorum.

Selfridges ya da Harrods… Harrods.

En çok suç duyduğum zevkİm… Katolik olduğum için seks

Benİm hakkımda bİrİnİn dİyebİleceğİ en kötü şey… ‘Gülünç’ gözüktüğüm.

Benzer Başlıklar

  • kılcal damarın çatlamasının sebebleri, nedenlerikılcal damarın çatlamasının sebebleri, nedenleri hello ziyaretçiler Kılcal damarların çatlamasında ki nedenler nelerdir ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler, tedavisi yöntemi nasıl olur? Varis ve damar çatlamaları ile ilgili tüm […]
  • Fashion’s Night Out 2012 adidasFashion’s Night Out 2012 adidas Bu yıl modayı sokaklara taşıyan adidas Originals, “all Originals represent” diyerek tüm yaya geçitlerini podyuma çeviriyor. Siz de bir anlık bile olsa süper model olmak istemez […]
  • Rest Perforeli Rulo Bezler ile Hijyen Devrimi Devam EdiyorRest Perforeli Rulo Bezler ile Hijyen Devrimi Devam Ediyor   Rest Perforeli Rulo Bez’ler ile, tüm yüzeylerde mükemmel temizliği yakalayın! Tezman Holding A.Ş. kuruluşu olan Rest Temizlik Ürünleri,1994 yılından beri, temizlik sektörüne […]
Genel