oğul otu

karabas otu ogul otu- karabas otunun yan etkileri- karabas ve ogul otu- melisa otunun yan etkileri- ogul otu- ogul otu karabas otu- ogul otunun hazirlanisi- sifali bitkiler ogul otu- faydaları ve zararları nelerdir

Halk dilinde limon nanesi, melisa otu, kovan otu olarak da bilinen oğul otu, yaprakları oval, saplı ve kenarları dişlidir.
Limonu andıran, iç açıcı bir kokusu vardır. Kokulu olmayan türler, tedavi amaçlı kullanılmaz. Bitkinin Ana yurdu Akdeniz Bölgesi’dir, ancak Avrupada da, tedavi amaçlı kullanılmak üzere yetiştirilir.

Oğul Otunun İçerdiği Maddeler:

Citral içerikli uçucu yağ,
Citronellal,
Linalool,
14 mineraller,
acı madde ve tanen içerir.

Saklama Şekli

Yapraklar çiçeklenmeden önce toplanır.

Çünki, kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü çiçeklenmeden sonra yitirir. Gölgede kurutulur ve ince ince kıyılarak saklanır. Oğul otu yaprağının başlıca özelliği yatıştırıcı etkisidir.

Oğul Otunun Faydaları:

Oğulotu, öncelikle uykuya dalma zorluklarında, huzursuzluk ve sinirlilik hallerinde, işlevsel kalp rahatsızlıklarında kullanılabilir. Aynı doğrultuda, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

Hazırlanışı:

Uykusuzluğa karşı hazırlanan çay, balla tatlandırılır ve yatmadan önce, sıcak içilir.

Bitki çayının, soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarakta kullanılabilir. Çünki oğul otu, organizmayı dengeler ve savunma gücünü artırır.

Oğul otu ayrıca, mikrobik hastalıklara karşı da kullanılır.

2 ya da 3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış oğulotu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Bitki kesinlikle kaynatılmamalıdır! İsterseniz bal ile tatlandırarak, günde 3 ya da 4 bardak çay gibi içebilirsiniz.

Şeker hastalığınız varsa, tatlandırmadan içmelisiniz.

Yan etkileri:

Oğul otunun bilinen bir yan etkisine henüz rastlanmamış.

null

Ballıbabagiller familyasından; çok dallı, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. En önemli türü tıbbi melissadır. İstanbul, Bursa, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir.

Boyu 30 – 80 cm kadardır. Limon kokuludur. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları ince ve yumuşak tüylüdür. Çiçekleri beyazdır. Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu bir yağ vardır.

Faydası : Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende faydalıdır. Melankoli, sara, başdönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde şikayetleri ortadan kaldırır. Bayılmalarda kullanılır.

Mide ve bağırsak gazlarını söker. Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını düzenler. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığında faydalıdır.

Benzer Başlıklar

  • Kırkkilit OtuKırkkilit Otu kirk kilit otu- kirkkilit otu- kirkkilit otu faydalari- kirkkilit otu resmi- kirkkilit otunun faydalari- kirkkilit otunun resmi- kirkkilitotu- krk kilit otu- sifali bitkiler kirk kilit […]
  • papatyanın cilde faydalarıpapatyanın cilde faydaları Kırların kibirsiz çiçeği papatya aynı zamanda tam bir şifa deposu Sadece güzel kokulu bir çiçek olarak bildiğimiz ve hemen her yerde görebildiğimiz papatyanın özellikleri […]
  • nedir bu acai? herkes acai meyvesini konuşuyornedir bu acai? herkes acai meyvesini konuşuyor bir çeşit üzümdür. ilk mehmet özden duymuştum. Acai Üzümü; senelerden beri antioksidan etkisi yüksek olan bir meyve olarak bilinir ve kilo vermede inanılmaz etkilidir. Gereksiz iştahı […]
Genel