Osman Müftüoğlu’dan Göbek eriten diyet programı

Göbek eriten diyet ve prof dr  Osman Müftüoğlu – yapılması ve öğrenilmesi gerekenler..

Göbek ve bel çevresinde biriken yağlar çoğu zaman metabolik bir soruna işaret eder. Bu kişilerin çoğunda insülin direnci sorunu vardır.

Az bir kısmında ise tiroid hormonlarının yetersizliği ya da böbrek üstü hormonlarının fazlalığı (Hipotiroidi veya Kuşing hastalığı) vardır. Çok daha seyrek olarak testosteron seviyesinin azalmasıyla birlikte antropoz dönemine girmiş erkeklerde de bel çevresi genişlemesi ortaya çıkabiliyor.

Özellikle son yıllarda göbeklenme ile karakterli kilo almaya erkekler kadar kadınlarda da rastlanıyor. Bunun başlıca nedeni glisemik yükü fazla yiyeceklerin eskisinden daha çok tüketilmesi. Ayrıca alkol kullanımın yaygınlaşması ve hareketsizlik de önemli faktörler.

Şekerli yiyecekler ve aşırı beyaz ekmek tüketimi arttıkça da göbek çevresi genişler. Şekerli meşrubatların (1 kutu kolalı içecekte 8-10 kesme şekere eşdeğer şeker olabiliyor) eskiye göre çok daha fazla içilmesi de ciddi bir faktördür.

Cips, gofret ve benzeri atıştırmalar, ayaküstü yenen yiyeceklerin çoğu, özellikle fast food menüler sorunu patlama noktasına taşımıştır. Yiyecek listesinde beyaz pirinç, börek, çörek, kurabiye, patlamış mısır ve patates kızartmasının oranı arttıkça göbek bağlayan insanların sayısı da artacaktır.

NE YAPMALI?

Göbek çevresinde biriken yağları eritmenin yolu öncelikle sorunun arkasında yatan insülin direnci, hipotirodi, Kuşing hastalığı gibi sağlık problemlerini çözmekten geçiyor. Ayrıca beslenme yanlışlarından vazgeçmek de şart.

Eğer göbeklenme sorununa veda etmek istiyorsanız bol bol sebze yemeye, tam tahıllar ve bakliyatlardan daha çok yararlanmaya, yağsız kırmızı et, beyaz et, yağsız süt ve süt ürünleri ağırlıklı bir beslenme planı oluşturmaya çalışın.null

Pasta, kek, kurabiye ve benzeri hamur işlerinden, yağlı ve unlu ürünlerden (börek, poğaça, açma), hazır paketlenmiş atıştırmalıklardan (grisini, cips, gofret), çok tatlı meyvelerden ve konsantre meyve sularından, meşrubatlardan, krema, mayonez, kaymak ve benzeri yağlı yiyeceklerden, alkolden kesinlikle uzak durun.

Hayatınıza yeniden hareket katmayı, her gün ortalama 8-10 bin adım atmayı unutmayın…

Benzer Başlıklar

  • Coenzim Q10 hakkında..Coenzim Q10 hakkında.. Coenzim Q10 ne miktarda ve ne süre ile alınmalı sorusuna cevap aşağıdadır sayın ziyaretçilerimiz.. Özellikle kanserden korunma ve damarları desteklemede son derece yararlı olan bu besin […]
  • Domates ve biberde de GDO var mı? 21Domates ve biberde de GDO var mı? 21 Suna dumankaya – İbrahim Saraçoğlu – Ahmet maranki – ender saraç Domates ve biberde de GDO var mı? Genetiği değiştirilmiş organizmalar çok şükür henüz bizim meyve ve sebzelerimizde yok. […]
  • Balık yağında bulunan yaşam iksiriBalık yağında bulunan yaşam iksiri balık yağı ve faydaları yararları - balık yağında bulunan vitaminler ve dahası.. Modern beslenme tarzı, yağı hayatımızdan neredeyse tamamen çıkardı. Oysa yağlar, cinsiyet […]
Genel