Osteoporoz nedir Nasıl önlenir..

kalsiyum alarak bunu önleyebilirsiniz ve hatta Osteoporozdan korunmanın en doğru yolu kalsiyum desteği almak. Menopoz döneminde yalnızca yiyeceklerle alınan kalsiyum yeterli olmuyor.

Sıklıkla kalsiyum sitrat vb destekleri de kullanmak gerekiyor. Bu yaş grubundaki kadın ve erkeklerin günde yaklaşık 1000 mg civarında kalsiyum ihtiyaçları var.
null
Kalsiyum öğünlerle beraber alındığında daha iyi emiliyor. Günde bir defada değil, bölünmüş dozlar şeklinde 500–600 mg olarak günde iki veya üç kez alınması tavsiye ediliyor. D vitaminin günde tek doz 400 ünite alınması yeterli bulunuyor. Daha yüksek dozlara doktorunuz karar veriyor.

Tedavide bifosfonot grubu ilaçlar, samonkalsitomin ve benzerlerinden de yararlanmak mümkün. Kemik yoğunluğu azalması yaşlanmanın kadınlara hazırladığı tatsız sürprizlerden biridir.

Tedbirini zamanında alan, beslenmesinde kalsiyumu ihmal etmeyen, hareketli, aktif, egzersiz yapan ve menopozla birlikte bu sorunu takip altında tutan kadınlarda özellikle kamburluk gibi can sıkıcı görüntülerle ve çok daha üzücü olan kalça kırığı, el bilek kırığı gibi ağır problemlerle pek karşılaşılmıyor.

Benzer Başlıklar

  • sebzelerin beslenmedeki önemisebzelerin beslenmedeki önemi sebzenin sağlıklı beslenmedeki yeri ve önemi çok büyüktü sebzeleri temiz bir şekilde iyice yakayarak tüekememiz gerekir. SEBZEYİ NASIL YEMELİ? Hangi sebze daha besleyici ? Taze mi, […]
  • türkiye – kuş gribi salgını etki alanlarıtürkiye – kuş gribi salgını etki alanları domuz gribi ve kuş gribinin türkiyedeki yeri ve önemi etkileri. bu iki salgını gelin daha yakından inceleyelim.. Hong Kong’da 2003 yılında yaşanan salgında tüm tavuk­ların aşılanması, […]
  • İlkbahar geliyor hazırmısınız?İlkbahar geliyor hazırmısınız? saatlerimizi hemen mevsime göre hazırlayalım bahar geliro, ardındanda yaz kilo verme egsersiz yapmamız gerekiyor Bahar, doğayla birlikte sizi de yenilemeye geliyor. Karanlık ve soğuk […]
Genel