Otojenik eğitim nedir ve hakkında bilgiler

Otojenik Eğitim, otonom sinir sistemi üstünden vücudu kontrollü bir şekilde gevşetme, kişinin ruhunu, psikolojisini rahatlatma yöntemidir. Bir nevi kişinin kendi kendini uyur hale getirmesidir.

Ancak bu konum bir uyuma hali olmayıp, aksine gevşemiş olan vücutta bilincin açık olmasıdır.

Otojenik Eğitim, doktorlar, psikoterapistler ve pedagoglar tarafından, psikolojik ve psikosomatik problemlerde önleyici mükemmel bir yöntem olarak görülüyor ve uygulanıyor.

Otojenik Eğitim, diğer işlevlerinin yanı sıra; konsantrasyon azlığı ve bozukluğu, uykusuzluk, dinlenememe ve iç huzursuzluğu giderebilmekle birlikte zihinsel, bedensel ve sanatlar yeteneklerin geliştirilmesinde etkili, alışkanlıklardan kurtulmada yardımcı olmaktadır.

Yaşamımızı engelleyici negatif düşüncelerin pozitif olarak değiştirilmesinde, olaylara ve yaşananlara sınır koymanın ötesinde kendi özgüvenimizi artırarak sorunlarla baş edilebileceğini göstermektedir. Sınav ve doğum öncesi hazırlıklarda ve her türlü strese karşı oldukça elverişli bir yöntemdir.
Örneğin bir sınav öncesi “ben onu kolaylıkla başaracağım” yada devamlı uykusuzluk hali çektiğinizde “ben derin ve rahat uyuyorum” gibi.

Kendiniz relaks bir konumda iken şuuraltı ile rahatca kontakt kurabileceğinizden, buna benzer pozitif düşünceler (telkinler), şuuraltına daha kolay yerleşecek ve şuuraltı o telkini işletip size yardımcı olacaktır.

Oldukça kısa bir zaman içinde ve olanaklar ölçüsünde, telkinleriniz etkisini gösterip, amacına ulaşacaktır.

Otojenik Eğitim, tüm dini inaçlardan veya belli bir dünya görüşünden uzak, dünya genelinde en çok araştırılan, incelenen ve üzerinde en cok etüd yapılan bir rahatlama metodudur.

Otojenik Eğitim, doktor veya ilaç tedavisi yerine geçmez; ama bundan bağımsız olarak tüm tedavi ve terapilerin yanında destekleyici olarak uygulanabilir. Bilinçli ve kararlı uygulandığı takdirde de ömür boyu psikolojik hijyen sağlar. Hastalık düzeyindeki rahatsızlarda doktor kontrolü mecburidir!

Benzer Başlıklar

  • Merhamet Deniz KıyafetleriMerhamet Deniz Kıyafetleri Merhaba kızlar diğer yazımızda merhamet dizisinde'ki ırmak'ın yeni elbiselerini sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise deniz'in elbiselerine bakacağız. O zaman ben sizleri modeller ile baş […]
  • Sıkıntı ve gerginlik için şifalı otSıkıntı ve gerginlik için şifalı ot Yan etkisi olmayan bitki beyne ve kalbe de faydalı bir şifalı bitki sizlerle sizde sıkıntılı ve gergin birgün yaşıyorsanız tam size göre. İbni Sina'nın kitabında ''oğul otunun […]
  • Burun küçültme yöntem ve teknikleri, RinoplastiBurun küçültme yöntem ve teknikleri, Rinoplasti günümüzde çoğu insan estetiğe önem veriyor ve bunun en başlarında ise burun geliyor insanlar burnunu istediği hale getirmek için burun estetik ameliyatı oluyor. bu duruna rinoplasti berun […]
Genel