Papatya çayı nedir nasıl yapılır ve kolay hazırlanır?

Kışın başta olmak üzere her mevsim insanlara en iyi gelen çayların baş kısmında papatya çayı gelmektedir. Hem insanların sinir ve stres düzeylerini ayarlayan hem de uyku problemi çeken insanların en iyi dostu olan papatya çaylarının yapımı da oldukça kolay olmaktadır.

en iyi sakinleştirici olarak yer aldığını da unutmayın. Eğer sizler de bilmiyor ve papatya çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sadece aşağıda yazılı olanları sırası ile takip etmeniz yeterli olacaktır. Yaz aylarında hazırlanan kurutulmuş olan papatyaları ister kendiniz kurutun ister aktardan hazır olarak alın.

Papatya çayı yapılışı ve hazırlanışı

Kurumuş olan papatyaları bir güzel yıkayın. Çünkü hazır aldıysanız da kendiniz kuruttuysanız da orada tozların içine girecek olmasından dolayı dikkatli olmalısınız.

Yıkadıktan sonra bir çaydanlık içinde suyu kaynatın.

Kaynar suyun içine tam daldıktan sonra papatyaları yavaş yavaş atın.

papatya-cayiBir tutam atın kaynadıktan sonra bir tutam daha. Derken her bir bardak kaynamış su için bir tutam papatya atarak gidin. Bu kısmı olduktan sonra demlenmesi için bekleyin.

Demlenen papatya çayı soğumaması için de dikkat edin. Sıcak olarak tüketilen bu çay için bir de posa olarak kalan papatyaları asla atmayın.

Çünkü asıl burası ikinci  ve üçüncü kaynatmada etki edecek olmasından dolayı sizlere lazım olacak. Bu posaları aradan vakit geçmeden tekrar demleyerek her an soğusa da ısıtarak tüketebileceksiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

 

Benzer Başlıklar

Genel