ses kısıklığı..

Ses kısıklığını ciddiye alın çümkü neden mi?…

Eğer birden bire ortaya çıkan bir ses kısıklığı problemiyle karşılaşırsanız, hemen telaşa kapılmayın.

Özellikle ses kısıklığınız soğuk algınlığı, grip, akut üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili diğer belirtilerle birlikteyse, fazla endişelenmeyin.

Çünkü bu tür ses kısılmaları ses tellerinin şişmesi sonucu ortaya çıkıyor. Viral enfeksiyon iyileşince ses de düzeliyor. Ses kısıklığı bazen aşırı bağırmaktan, basınçlı konuşmaktan da kaynaklanabiliyor.

Bu durumlarda ses telleri üzerinde gelişen ve “nodül” adı verilen şişlikler ses oluşumunda arızaya yol açıyor, sesin kalitesi ve gücü değişiyor. Bu soruna özellikle şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi sesini profesyonel nedenlerle uzun süre kullanmak zorunda kalan ama bu işi çoğu zaman hatalı teknikle yapan- kişilerde rsastlanıyor.

Neler yol açıyor

Ses tellerinde gelişen ve nodül adı verilen bu oluşumlar cerrahi olarak tedavi edilebiliyor. Bazı kişilerde ses teli içinde küçük kanamalar oluşuyor ve polip adı verilen şişlikler meydana geliyor. Bunların da cerrahi olarak tedavisi gerekiyor.

Reflü hastalığı ses kısıklığının önemli nedenlerinden biri kabul ediliyor. Özellikle sabahları belirginleşen ve gün içinde şiddeti azalan ses kısıklığı varsa reflüden kuşkulanmak gerekiyor.

Alerjik nedenler, ileri derecede büyük guatrlar da ses kısıklığına yol açabiliyor. Ses kısıklığının en önemli nedeni ise kanserler. Özellikle yutma güçlüğü, boyunda şişlik, öksürükle kan gelmesi ve ses kısıklığının 23 haftadan fazla sürmesi durumunda işi şansa bırakmamak ve en kısa zamanda bir kulak burun boğaz uzmanından yardım istemek gerekiyor.

Ne yapmalı

Sık sık ses kısılmalarıyla karşılaşan biriyseniz konuşurken daha düşük ses perdesi kullanmaya, bağırmadan, basınçsız konuşmaya, konuşurken nefesinizi ayarlamayı öğrenmeye çalışın. Uzun süreli konuşmayın.

Gürültülü, dumanlı, kirli havalı ortalarda uzun süre konuşmamaya dikkat edin. Sigara içmeyin, alkol kullanmayın, kuru ortamlarda uzun süre kalmayın. Sık sık ve az, sıcak ve soğuk olmayan sıvı alın. Boğazınızı sert, tahriş edecek şekilde temizlemeyin.

Ses kısıklığı sorununun teşhis ve tedavisinin kulak burun boğaz uzmanlarınca yapıldığını da unutmayın.

Benzer Başlıklar

  • Dudak Damak YarığıDudak Damak Yarığı doğumsal anomaliler resimli , resimli damak ameliyatları hakkıbdaki konumuz aşağıdadır.. Dudak damak yarığı oluşumunda genellikle bir sebep bulunamaz. Gebelik sırasında alınan ilaçlar, […]
  • Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir (bilgi)Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir (bilgi) birçok kronik hastalık var bugünkisi ise yorgunluk sendromu - adrenalin yorgunluğu , kronik yorgunluk , stres adrenalin yorgunluk hissi , adrenalin yorgunluğu ne demek , adrenalin […]
  • METABOLİZMAYI HIZLANTIRMA YÖNTEMLERİ – ÖNERİLERMETABOLİZMAYI HIZLANTIRMA YÖNTEMLERİ – ÖNERİLER METABOLİZMA HAKKINDA BİLGİLER - METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK için nler yapmak gerekir aşağıdaki makaleyi okuyunuz nedemek istediğimizi daha iyi anlıyacaksınız.. Sürekli dikkatli […]
Genel