tca kimyasal peeling , evde yapilan kimyasal peelingler

Kimyasal Peeling ve > Kimyasal Peeling konusu hakkında bilgiler

etiketler:

evde yapılan kimyasal peeling , evde kimyasal peelingler , evde yapılacak peelingler , kimyasal peeling ürün ismi , glikolik asit peeling evde , evde kimyasal peeling , ciltte asetik asit tedavisi , kimyasal peeling süresi ,

Kimyasal peeling yüzeysel ve derin olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır.:

Meyve asitleri ile yapılan yüzeysel kimyasal peeling,
Fenoller ve triklor asetik asitler (TCA) kullanılarak gerçekleştirilen derin kimyasal peeling.

Yüzeysel kimyasal peeling şeker pancarından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA’lar)dir. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.

Biz kliniğimizde hem AHA hem de BHA içeren yüzeysel kimyasal peeling işlemlerini uygulamaktayız. Cildin üst tabakasını soyarken ince çizgilerin azaltılmasını (cildin yenilenme sürecini de) başlatmış oluyoruz.

Ancak hastamıza evde kullanması için glikolik asit içeren benzer kozmetik ürünler vererek işlemin etkisini de kuvvetlendiriyoruz. Peeling süresi arttıkça, cildin pH düzeyi azaldıkça ve peeling konsantrasyonu arttıkça işlemin etkinliği de artmaktadır.

Peeling işlemi süresince ve sonrasında belli bir süre güneşten ve solaryumdan korunmak gerekmektedir.

Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan peelingler ise derin lekelerin ve izlerin tedavisinde kullanılabilecekleri gibi kırışıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu amaçla triklor asetik asit (TCA) ve fenol uygulanmaktadır. TCA konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir.

Cilde uygulanacak her tür işlem öncesinde olduğu gibi kimyasal peeling uygulamadan önce de cildin analiz edilmesi ve ihtiyaçlarının belirlenmesi uygundur. Kliniğimizde ayrıntılı cilt analizi yapılmakta ve hastanın kendisine özgü uygulanabilecek tüm tedavi yöntemleri uzman doktorlarımız tarafından belirlenmektedir.

Benzer Başlıklar

  • Zeytin yaprağı faydaları ve yararları – bilgiler..Zeytin yaprağı faydaları ve yararları – bilgiler.. Zeytin yaprağının faydalı olduğu hastalıklar nelerdir bunlar hakkındaki yorumlar şöyle.. Kan Şekeri Seviyesini Düzenleme LDL Kollestrol Seviyesini Düzenleme Antioksidan […]
  • MARFAN SENDROMUMARFAN SENDROMU aort kökü genişlemesi nedir  - aort kökü genişliği >   marfana benzeyen hastalık ...aort lezyonları , aort kökü genişlemesi , hipoplastik iris stroması ve marfan sendromu  -  marfan […]
  • bitkiler ile kanserden korunma yollarıbitkiler ile kanserden korunma yolları şifalı bitkilerin bir çok hastalığa iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. şifalı otlarla kanser dahil bir çok hastalıklardan korunabiliriz Kolon kanserine deve dikeni sütü Kolon […]
Genel