topuk dikeni ve egzersizleri

Topuk ağrılarının tedavisi için bir kaç modalitenin bir arada uygulanması gerekir. Tedavi genel olarak uzun sürer bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

Özellikle yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbeleri emen ayakabılar giymek ağrıları azaltacaktır.

Yürüyüş ve koşu ayakkabıları bunun için ideal ayakkabılardır Diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon ya da başka malzemelerden yapılan destekler konması yararlıdır.
null
Kullanılan bu desteklerin orta kısımlarının delik olması gerekmez Ağrı plantar fasyanın ön kısmına doğru yayılıyorsa ayak kavisini destekleyecek destekler kullanılabilir.

Hasta günün büyük kısmını evde geçiriyorsa topuk desteklerinin terliğe yapışabilen çeşitleri kullanılmalı veya terliğin astarı kaldırılarak destek altına yerleştirilmelidir.

Ayak tabanını esnetecek egzersizler sabah ilk kalkışta yapılmalı ve gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Ayak tabanını gece boyunca gergin tutabilmek için gece cihazları kullanılabilir. Ağrı kesiciler de tedaviye eklenebilir.

Ayrıca ağrılı bölgeye her gün birkaç dakika yapılacak friksiyon masajı da etkili olabilir.

Tüm bu önlemlerle ağrı düzelmezse topuğa kortizon enjekte edilebilir. Kortizon ağrıyı gidermekte oldukça etkili olmakla birlikte topuk yağ yastığında bozulmaya yol açması riski vardır.

Yine dirençli topuk ağrılarında böbrek taşı kırmakta kullanılan ESWL cihazı ve manyetik inervasyon cihazları da etkili olmaktadır.

Tüm bu yöntemlerle düzelmeyen ağrılarda cerrahi uygulanabilir. Cerrahide plantar fasyanın kesilmesi alttaki kemik çıkıntının çıkarılması veya sinirlerin gevşetilmesi için değişik yöntemler vardır.

Benzer Başlıklar

  • Topuk dikeni egsersizleriTopuk dikeni egsersizleri topuk dikeni ile ilgili kafanızdaki sorulara umarım yazımızda cevap bulabilirsiniz saygılar. topuk dikeni hastalığının tedavisi varmı, egzersizleri varmı, belirtileri nelerdir, tedavi […]
  • Plantar –  Fasiit EgzersizleriPlantar – Fasiit Egzersizleri Plantar Fasiit sorunu olanlar, uzun bir dinlenme süresinden sonra örnek olarak, sabah kalktıklarında ilk adımlarını atarken daha fazla olan, yürüdükçe azalan ancak, günün ilerleyen […]
  • Kafurun faydaları ve yararlarıKafurun faydaları ve yararları kafur bitkisi hakkında açıklamar ve kafur ne işe yarar.. Kafuru; Tabiatta, pek çok bitkide bulunmaktadır. Tıpta kullanılan kafuru "Japonya Kafuru"dur. "Cinnamomun Camphorea" ağacının […]
Genel