Vejetaryen beslenme ve – kilo verme

uzmaların araştırma ve çalışmalarına göre vejetaryen insanlarımız vejetaryen olmayan insanlara gmre çok daha az kalori, yağ aldıkları tespit edildi..

Vejetaryen beslenme uygulayan kişilerin boy-kilo oranları genellikle vejetaryen olmayan kişilere göre daha düşüktür.

Ancak vejetaryen beslenme tarzına geçmek sizin kilo vermenizi sağlamayabilir.

Sağlıklı beslenmek tüm besin gruplarından dengeli olarak yararlanarak ve küçük porsiyonlar şeklinde beslenerek mümkündür.

Vejetaryen beslenenler de yüksek kalorili ve yağ oranı olan bir beslenme uyguladıkları zaman kilo alabilirler. Bu sebeple eğer vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, mutlaka düşük kalorili ve yağ oranı olan yiyecekleri tercih edin.

Protein bakımından zengin besinleri unutmayın. Bunlar sizi hem tok tutar hem de vücut fonksiyonlarınızın devamını sağlar. Et yerine peynir yiyecekseniz mutlaka az yağlı olan peynirleri tercih edin. Soya ürünleri ve baklagiller de iyi protein kaynakları olarak sayılabilir.

Yiyeceklerinizi pişirirken kızartma yerine fırında veya buharda pişirme gibi yöntemlerden faydalanın. Mayonez gibi yüksek kalorili ilavelerden de kaçının.

Sebze-meyvesi bol, düşük yağ oranına sahip bir vejetaryen beslenme kilo vermenize yardımcı olabilir ancak seçtiğiniz yiyeceklerin kalorisine ve miktarına dikkat etmenizde yarar var.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Benzer Başlıklar

  • İŞTE ZERRİN ÖZERİ ZAYIFLATAN DİYETİŞTE ZERRİN ÖZERİ ZAYIFLATAN DİYET bildiğimiz üzere zerrin özer baya bir kilolu idi. fakat ender saraçın zayıflama diyeti sayesinde filinta gibi bir kadın oldu Zerrin Özer'i zayıflatan Ender Saraç diyeti Zerrin Özer 1 […]
  • Besin Ayıklayarak Kilo Verme DiyetiBesin Ayıklayarak Kilo Verme Diyeti Besin Ayıklayarak Kilo Verme Diyeti konusu, Diyet Tarifleri, Konu etiketleri: besin ayıklayarak kilo verme diyeti, besin ayiklayarak kilo verme, Besin maddelerini 'ayrıştırarak' diyet […]
  • Bitki çaylarını fazla içersek nolurBitki çaylarını fazla içersek nolur Bitki çaylarındaki bilinmeyen tehlike ortaya çıktı işte detaylar.. Kış aylarında yoğun şekilde tüketilen bitki çaylarının sağlık sorunlarına yol açabildiği ortaya çıktı. Bitki […]
Genel