bilgisayar ve diğer vidyo oyunları eklem ağrılarının habercisi

amerikada yapılan araştırmalara göre aşırı derecede, fazla pc bilgisayar playstation ve benzeri oyunları saatlerce oynamak çocuklarda eklem ve bilek ağrısına neden olduğu saptandı.
New York Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir toplantıda sunulan araştırmaya 11 yaşındaki Deniz İnce isimli Türk çocuğu öncülük ediyor.

Bir gün portakal sıkarken eklem yerlerinin ağrıdığını fark eden çocuğun sürekli olarak Nintendo Wii konsolunda oyun oynadığı için sorunun bundan kaynaklanabileceğini düşünmesiyle ve bir romatolog olan babasının da yardımıyla kendi sınıf arkadaşları üzerinde bu konunun incelenmesini sağlıyor.

7 ile 12 yaş arasındaki 171 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda, belirli bir sürenin üzerinde oyun oynamanın özellikle bu yaşlardaki çocuklarda eklem ağrısına neden olduğu ortaya çıktı.

New York Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Dr. Yusuf Yazıcı, daha küçük çocuklarda daha ciddi ağrılarla karşılaştıklarını belirterek, “Günde 2 saat oyun oynayan 7 yaşındaki bir çocukta, günde 2 saat oyun oynayan 10 yaşındaki bir çocuğa göre daha fazla eklem ağrısı oluyor” dedi.

Daha küçük çocuklarda daha fazla ağrı olmasının nedenini tam olarak bilmediklerini söyleyen araştırmacılar, sorunun büyük olasılıkla kasların ve tendonların hala gelişme sürecinde olmasından kaynakladığını ifade ettiler.

Araştırmanın bir başka sonucu ise Nintendo Wii’nin diğer oyun cihazlarına göre daha fazla ağrıya sebep olduğunun tespit edilmesidir.

Bbu yaşlardaki çocukların kas ve tendon gelişiminde oyun oynamanın ciddi sorunlar oluşturduğunu belirten Northwestern Üniversitesi Profesörü Dr. Eric Ruderman, ailelerin çocuklarının ne yaptıklarını iyi gözlemlemeleri gerektiğini söyleyerek, günde iki veya üç saat oyun oynamanın 7-8 yaşlarındaki çocuklar için oldukça fazla olduğunu ve bunun da ağrılara neden olduğunu sözlerine ekledi.

Araştırmaya öncülük eden ve ortopedi alanında cerrah olmak istediğini söyleyen Deniz, “Benim yaşımdaki çocuklara günde 1 saatten fazla oyun oynamamalarını tavsiye ediyorum. Eğer geçmişe gidebilseydim 7 yaşından önce asla oyun oynamazdım” dedi.

Benzer Başlıklar

  • Bebeklerin konışma yaşıBebeklerin konışma yaşı Bebekler 0 ve 2 yaş aralarında fiziksel ve zihinsel gelişimi bu yaşlarda belirmeye başlıyor Uzmanlar, bu dönemin başlangıcından itibaren, ebeveynlerin bebekleriyle onların anlayıp […]
  • 30-40 CM BOY UZATMA CÜCELER İÇİN HABERİMİZ VAR30-40 CM BOY UZATMA CÜCELER İÇİN HABERİMİZ VAR KISA BOYLULUAR İÇİN AMELİYAT YÖNTEMİ GELİŞTİRİLDİ 30 ve 40 cm kadar boy uzatabiliyorlar Kemik uzatma ameliyatlarının, özellikle cüceler için çok başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen […]
  • Gut hastalığı NEDİR hakkında bilgilerGut hastalığı NEDİR hakkında bilgiler kralarınhastalığı olarak tanınan ve tarif edilen gut hastalığı nedir ve hakkında bilgilendirmeiç hastalıkları uzmanı Tuncay Filiz açıklık getiriyor. Gut hastalığı nedir? Bir […]
Genel