yara izleri, skar izi faça ve jilet

yara izlerine skar adı verilir hatta filmide var.. scarface yani yaralı yüz ordanda çağrışm yapıyor..

Yara izlerinin (skar) giderilmesinde ilk prensip, izin olgunlaşmasının beklenmesidir. Bu süre en az 6 aydır. Etrafı kızarık, deriden kabarık durumda olan izler en rahatsız edici olanlarıdır. Ancak bu özellikler, izin daha henüz olgunlaşmadığını gösterir. Bazı izler sınırları düzensiz olarak iyileşir. Özellikle parçalı kesilerde, dikiş sırasında deri parçalarının aynı seviyede dikilememesi, seviye farklarını ve düzensiz yüzeyleri oluşturur.

Kolda bunalım sonucu kendini jiletleme ile oluşan izlerin tamamen yokedilmesi mümkün değildir. Ancak izlerin bulunduğu deri bölgesinin kol uzunlamasına kesilip çıkarılması ve ince dikişlerle dikilmesi mümkündür. Ancak kol ve bacak en fazla iz kalan bölgelerdendir. Özellikle birkaç ay içinde izlerin genişleyebileceği bilinmelidir.

Fakat bu ameliyat sonucunda kolda örneğin bir kırık ameliyatına benzer bir iz kalacak ve önceki izlerin anlamı değişecektir. İlk altı ayda iz rengi açılarak daha belirsizleşecektir. Buna karşılık özellikle kol ve bacakta değişen oranlarda izde genişleme olacaktır. Bu genişleme oranının önceden kestirilmesi mümkün değildir.

Tedavi

Tedavide esas yöntem yine izin biraz etrafından kesilerek çıkarılması ve tekrar ince dikişlerle dikilmesidir. İzlerin kötü iyileşmesini etkileyen bir diğer faktör ise gerginliktir. Dikiş hattı ne ekadar gerginse, daha sonra oluşacak skar o kadar kötü olacaktır. Özellikle gergin bölgelerdeki geniş izlerin tekrar kesilip dikilmesi iyi sonuç vermez çünkü zaten gergin olan bölge, izin çıkarılmasından sonra daha da gergin olacaktır.

Doku Genişletme

Bu durumda gerginliği azaltmanın yollarından biri, doku genişletme (expander) yöntemidir. Bu yöntemde, iz bulunan bölgenin hemen yakınına deri altına silikon yapısında özel bir balon yerleştirilir. Ameliyattan bir süre sonra (15 gün) balon, yine deri altına yerleştirlimiş olan haznesine serum enjekte edilerek balon yavaş yavaş şişirilir (haftada bir).

Balon şişerken, üzerindeki deriyi genişletir ve büyütür. Yeterli genişleme sağlandıktan sonra ikinci ameliyatta balon çıkartılır. Skar (iz) çıkarıldıktan sonra, büyütülmüş olan deri bu bölgenin gerginlik olmadan kapatılmasını ve dikilmesi sağlar. Doku genişletme metodu kol ve bacakta çok tercih edilmez. Çünkü genişletme sürecinde gerginliğe bağlı üzerinde yara açılabilir. Bu uygulama daha çok geniş bölgelerde (gövde gibi) tercih edilir.
estetikss

Benzer Başlıklar

  • kanser nedir belirtilerikanser nedir belirtileri İçinde bulunduğumuz yüzyılda kalp hastalıklarından sonra en fazla ölüm oranına sahip olan bütün toplumların kafasında bir soru işareti açmış olan bir hastalıktır. Henüz bu hastalığın esas […]
  • Ağız kokusuna güle güle Ağız kokusuna güle güle ağız kokusu- ağız kokusuna güle güle- ağız kokusundan kurtulmak- ağız kokusunu engellemek- ağız kokusunu önleme yolları Aslında birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek ağız kokusu […]
  • Buru tıkanıklığı..Buru tıkanıklığı.. buru tıkanıklığına septum adıda verilir. bu olay burunun orta kısmında bulunur ve dikey bir yönde uzanarak ikiye bölünür. konka ameliyatı izle - deviasyon ameliyatı izle - burunda kemik […]
Genel